TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Klasický scénář operačního systému Windows po pár měsícíh používání : svižnost je ta tam, namísto toho se setkáváme s dlouhou čekací dobou při spouštění aplikací i samotného přihlašování do systému, pomalý přístup ke složkám a souborů, zkrátka všechno i přesto, že máme relativně výkonný počítač, trvá nezvykle dlouho. A od toho je tu program s názvem Advanced System Care, který optimalizuje operační systém do takové podoby, že jej budeme moci nadále používat.

Úvodem trocha laické teorie :

Do jisté míry si můžeme za dlouhé čekací časy sami, jelikož nedbáme v průběhu používání počítače, resp. systému, na základní pravidla, kterými bychom se měli řídit, jestliže nechceme u počítače nadávat na jeho pomalost a svádět vinu na komponenty, které mnohdy za nic nemůžou.

Nyní laicky vypíši tři hlavní důvody, proč se nám po čase začne počítač někdy i výrazně zpomalovat :

  • instalujeme nové programy bez rozmyšlení a bez úsudku, zda jej vůbec v nadcházející době potřebujeme/použijeme a poté je odinstalováváme klasicky přes možnost v Ovládacích panelech. Tato jaksi „neprofesionální“ odinstalace zanechává nepotřebné soubory v registrech, které po nahromadění značně zpomalují chod operačního systému a tím pádem i nás/naši práci.
  • s mazáním různých souborů souvisí také fragmentování pevného disku, což zase neodborně řečeno znamená, že soubor při kopírování, vyjmutí nebo mazání zanechává na určitém místě (odlišném od místa, kde je soubor uložený) nějaký poznatek s  metadaty o daném souboru, a tak za nějakou dobu různých operací se stejným souborem, se takovýhle „poznatků“ nashromáždí na pevném disku mnoho a při otevírání souboru se musí prohledat mnoho míst, což je logicky velmi zdlouhavý proces a proto tento problém později řešíme defragmentací pomocí softwaru třetích stran, který daný soubor a jeho „poznatky“ zkompletuje a tím pádem není třeba při spuštění prohlédavat celou řadu skulinek na pevném disku a otevírání je mnohem svižnější.
  • závěrečným bodem jsou aplikace, které si na pevný disk odkládají různé pomocné soubory a složky se všelijakými informacemi. Konkrétně můžu zmínit webový prohlížeč, který si odkládá na disk historii procházených stránek, cookies, hesla, naintalované pluginy a další. Po roce používání se toho může nashromáždit jenom z webbrowseru mnoho a mnoho a většina z vás si dokáže představit, jak asi soubory o tisícových zástupech zpomalují čtení z disku. „Škodit“ ve smyslu zpomalovat může také samotný Windows, který si například odkládá intalační balíčky aktualizací, které po implementování do systému již nikdy nepoužije. Tento bod není až tolik závislý na naší činnosti, některé aplikace si totiž bez vědomí uživatele skutečně „dělají co chtějí“.

Dost bylo teorie. Nyní se vrhěme na řešení zmíněných problémů. Buď to nemusí ani nastat díky naší disciplíně při organizaci a správě systému pomocí různých nástrojů jako jsou například „důkladné odinstalátory“, které nezanechávají po odinstalaci programu či hry stopy v registrech. Případně na pokusy s aplikacemi volíme jiný uživatelský účet nebo testujeme různý software na virtuálním počítači. To ale většina z vás – pokročilých – jistě ví.

Pojďme se nyní zabývat spíše méně zdatnými uživateli systému Windows, kteří již mají pevný disk zaneřáděný zbytečnostmi. Existuje spoustu programů, které nabízí optimalizaci systému a v recenzích slibují doslova zázraky a že váš počítač bude svižný jako kdyby jste reinstalovali operační systém. Takového stavu již dle mích zkušeností dosáhnout nelze, ale výrazně urychlit chod počítače to lze, to nepopírám (jinak by nemohl vzniknout ani tenhle článek).

Advanced SystemCare 4 :

Právě dnes jsem pro čtenáře webzinu suprklikacky.cz vybral užitečný software, který testuji již nějaký ten měsíc a vzhledem k jeho bezplatému šíření, musím konstatovat, že jsem s ním spokojený ve všech směrech.

Jmenuje se Advanced SystemCare a v současné době existuje čtvrá řada tohoto populárního programu, jež je rozšířený po celém světě a dokonce disponuje i českou lokalizací, což mnozí z vás jistě ocení. Instalační balíček, který lze stáhnout zde, zabírá téměř 30MB místa na pevném disku.

Po klasickém odklikání tlačítka Další se spustí samotná aplikace. Úvodem zvolíte grafické prostředí (lze vybírat ze dvou variant, a sice bílý nebo modrý odstín) a pak se také program zeptá na jazyk, kde můžete vybrat zmíněnou češtinu. Pokračujeme tlačítkem Spustit.

Po úvodu se konečně dostáváme do samotného Advanced SystemCare 4. Určitě jste zaznamenali středobod aplikace, kterým je lišta ve střední části obrazovky, jenž nabízí čtyři základní navigační ikonky. V krátkosti si jednotlivé položky projdeme. Začneme zkraje z levé strany, a to položkou Rychlá údržba, která během několika mála minut prohledá pevný disk a registr a najde neplatné položky. Zaměřuje se také na nejrizikovější místa na disku, kde se nejčastěji objevuje škodlivý software – malware. Po procesu vyhledávání klikneme na tlačítko Opravit a program nás tak zbaví veškerých zbytečností a škodlivého kódu.

Po pročistění systému Rychlou údržbou můžeme vyzkoušet něco, co „sežere“ větší množství času (záleží na konfiguraci počítače, resp. na parametrech pevného disku). Hluboká údržba narozdíl od Rychlé jak již název napovídá bude zkoumat mnohem do podroba pevný disk a registry a bude hledat chybné záložky i v těch nejzazších místech a tím pádem najde mnohem více chyb než předešlá rychlá analýza a po opravě bychom měli na první pohled poznat rozdíl v rychlosti počítače před a po provedení údržby. Hlubší analýza v sobě nese také více funkcí, například defragmentaci disku, která výrazně urychlý chod počítače díky uspořádání fragmentů, jež jsou roztroušeny po celém disku (o této problematice jsem se zmiňoval výše). Po rozkliknutí každé funkce se zobrazí podrobnější popis o tom co má na starosti, přesněji řečeno co vlastně v rámci celkové optimalizace vykonává.

TurboBoost, to jest kapitola sama o sobě. Jedná se o funkci, která má za úkol zrychlit počítač pomocí jiných „procedur“, než o kterých jsem se doposud zmiňoval. Tuto funkci je vhodné zapínat v případě, že jdete „pařit“ nějakou hru velmi náročnou na hardware počítače. Služba TurboBoost totiž deaktivuje některé služby a procesory, jež běží na pozadí a o kterých nemá běžný uživatel ani páru. Dále vyčistí operační paměť RAM a slibuje zefektivnění práce procesoru.

Poslední záložkou v menu je ToolBox, který v sobě zdržuje dvacítku užitečných nástrojů na optimalizaci počítače. Nejedná se o nic nového, jednotlivé aplikace jsou totiž obsaženy v již představených položkách v menu, tzn. v Hluboké udržbě a TurboBoostu. Hodí se to v případě pokud chcete kupříkladu pouze uvolnit paměť RAM nebo defragmentovat disk. Některé služby v rámci TurboBoostu s sebou nesou v modrém rámečku označení Pro, tzn. že tuto službu je možné spustit pouze v placené verzi Advanced System Caru.

Na závěr bych měl ještě říci několik málo připomínek. Vývojáři softwaru občas přijdou s novou verzí své aplikace, která například vylepšuje skenovací jádro či přidává vylepšenou databázi malwaru. Je dobré pokaždé přejít na vyšší verzi a to v záložce Více  pomocí podzáložky Kontrola aktualizací. Poté budete přesměrování na webovou stránku autora softwaru a z něj si pak můžete stáhnout a následně nainstalovat aktuální verzi.

V Nastavení, do kterého přejdete pomocí záložky Více, která se nachází v horním panelu aplikace, lze nalézt několik pro někoho užitečných voleb. Lze zde filtorovat obsah, který bude spadat do čistící sféry některé z aplikací, jež jsou obsaženy například v Hluboké analýze. Kupříkladu pokud nechcete mazat histrorii ve webovém prohlížeči Firefox, tak položku Firefox/Mozilla v rámci Čištění soukromí musíte nechat odznačenou.

Některé funkce v rámci Nastavení jsou opět přístupné pouze v placené verzi a proto je nebudete moci využít, pouze v případě, že si zakoupíte verzi Pro. Upgrade z verze Free na verzi Pro vyjde pouze na necelých třináct dolarů, což jsou v přepočtu na české koruny zhruba dvě stovky a licenci je platná po dobu jednoho roku, což není vůbec špatná nabídka vzhledem k nabízeným rozšiřujícím funkcím.

Rozdíly mezi verzemi Free (zdarma) a Pro (placená) jak je uvádí výrobce programu.

Rozdíly mezi verzemi Free (zdarma) a Pro (placená) jak je uvádí výrobce programu.

One Response to Advanced SystemCare 4 – optimalizace systému zdarma

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *