TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Herní série Age of Empires, která se svými třemi díly, pro které postupem času vyšlo nespočet datadisků, dobyla takřka celý svět a stala se symbolem herního žánru – realtime strategie. Od vydání Age of Empires III uplyne v říjnu již šest let a až nyní, v roce 2011, se dočkáváme netradičního pokračování této strategické legendy v podobě jakési onlinovky.

V krátkosti zmíním, o co vlastně jde a naznačím, co všechno budeme k samotnému hraní potřebovat. Age of Empires Online, tak zní oficiální název dnes představované hry, jde de-facto o MMO strategie, tedy o online gamesku vyžadující po dobu hrání neustále připojení k internetu. Hrajete na určitém serveru, který sdílíte s mnoha jinými hráči a je možné s nimi komunikovat prostřednictvím zabudovaného chatu, ale do vaší hry nemusí žádný způsobem zasáhnout. Spravujete své hlavní město, které supluje hrdinu z klasických MMORPGéček (typu World of Warcraft), vylepšujete jeho úroveň, zkoumáte nové technologie, stavíte budovy.

Všechno pěkně popořadě. Prvním krokem je nutnost si zřídit účet na stránce xbox.com, která zaštiťuje tuto hru. V pravém horním rohu klikneme na položku Zaregistrujte se nyní, posléze vyplníme registrační kartičku a můžeme se pustit do další fáze zprovozňování. Nyní si stáhneme instalační soubor (klikni zde) z oficiálních stránek. Balíček následně spustíme a necháme jej provést instalační proces. Po dokončení instalace můžeme nechat zaškrknutou položku Spustit hru. Pakliže jste dokončovací krok automaticky přeskočili kliknutím na tlačítko Dokončit, hru lze spustit z nabídky Start. Nyní se spustí aktualizační proces, kdy se stáhnou a nainstalují opravné balíčky a pak můžete rovnou kliknout na Play.

Po spuštění je nezbytné se přihlásit ke svému účtu na xbox.com pomocí mailu a hesla, které jste zadali při registraci na xbox.com. Po úspěšném nalogování si vybereme civilizaci, za kterou budeme po dobu putování raným středověkem hrát. Na výběr jsou prozatím pouze dvě rasy, a sice Řekové a Egypťané (v blízké době by měli rozšířit nabídku Keltové a Peršané). Každý národ má určité výhody a samozřejmě, jak tomu už bývá, také nevýhody. O těch se rozepisovat nebudu. Já osobně jsem zvolil Řeky z pragmatického důvodu, a to, že jsou  k našim hranicím, k České republice, zkrátka blíž. Dále lze pomocí volby Choose Realm (zvolit říši) vybrat server. Doporučuji Alexandrii, jelikož se tento svět stal neoficiální skupinou sdružující české hráče a můžete se díky tomu také ve hře připojit na chat, jež je k dispozici pouze českým hráčům, kteří vám v případě nejasností většinou rádi pomůžou anebo jen tak pokecají a sdělíte si navzájem své prvotní dojmy ze hry.

Takže u národnosti, kterou jste vybrali (Řekové či Egypťané), klikněte na tlačítko Create. Tím vytvoříte vlastní profil, na který se bude průběžně ukládat postup ve hře. Do textového pole, které se zobrazilo, je třeba zadat název vašeho města. Potvrďte jméno a po načtení všeho potřebného z internetu, se přesouváte do centra středověkého světa, konkrétně do vytvořeného města.

Hlavní město je jakýmsi středobodem celé hry. Z něho provádíte prvotní kroky, které jsou posléze důležité k plnění questů (úkolů), jež jsou základním prvkem Age of Empires Online. Mám ti na mysli zadavatele úloh, kteří jsou roztříštěni po celém městě. Dále určujete, za jaký výzkum utratíte nasbírané technologické body. Na výzkum je všeobecně kladen velký důraz, určuje totiž jak daleko budete držet krok se soupeřem. Pakliže se na výzkum „vykašlete“, nemáte šanci v obtížnějších misích uspět a porazit nepřítele.

Pakliže jste hráli některý z předchozích dílů Age of Empires nebo kteroukoli jinou strategii, jistě víte, že všechno stojí určité suroviny a jak se říká „zadarmo ani kuře nehrabe“. Zkrátka budovy i vojáci něco stojí. Hra obsahuje čtyři základní suroviny – jídlo, dřevo, zlato a kámen, které lze získat (vytěžit, vydolovat) pomocí vašich vesničanů, které si najmete v hlavní budově za padesát jednotek jídla.

Nyní už pojďme k samotným questům (úkolům, misím, jak kdo chce). Za splněné úlohy získáváte body, které zajistí postup vašeho města na vyšší úroveň. Ale nejenom body lze získat, ale i peníze, suroviny a nejrůznější vojenské a ekonomické bonusy.

Úkoly nabízí občané žijící na území vašeho města. Od ostatních lidí je rozpoznáte velice snadno, nad sebou totiž mají obrovský vykřičník, který symbolizuje zadavatele nějaké mise. Po kliknutí na něj se zobrazí popis a cíle úkolu a odměna v případě úspěšnosti. Pakliže máte zájem, klikněte na Accept, tím úkol přijmete. Úkoly jsou většinou typu – znič město soupeře, postav určitý počet budov (např. farem) za časovou jednotku, zachraň unesené občany, a spousty dalších.

Pakliže jste úkol od občana města přijali, musíte jej ještě zahájit. To uděláte následujícím způsobem – podél mapy v pravé horní části obrazovky jsou umístěny navigační ikonky. Zvolte Open Map Quest, tato položka v sobě sdružuje seznam přijatých misí. Z levého seznamu vyberte ten úkol, jež chcete plnit a v dolní části zvolte Begin Quest. Proběhne načtení, po kterém se přesunete do místa plnění zadaného úkolu. Většinou se mise odehrávají v blízkých oblastech kolem vašeho hlavního města, nemnohé se plní přímo ve městě (v případech, že máte postavit určitou budovu v samotném městě).

Každá mise je svým způsobem specifická a návod na všechny zde rozhodně nechci publikovat. Ve většině případů postupujete následujícími kroky – vybudujete základnu, tedy najmete vesničany, se kterými těžíte dřevo, zlato a kámen, sbíráte s nimi jídlo a za nasbírané suroviny pak stavíte vojenské budovy, tedy kasárny, stáje, doky (přístav) a z nich následně verbujete bojové jednotky, se kterými táhnete na nepřítele. Po úspěšném dokončení úkolu se vraťte pomocí mapy (jde o tu samou, kde vybíráte i questy) zpět do města, k zadavateli úlohy, klikněte na něj a u mise v dolní části klikněte na Complete, tak si vyberete odměnu za splnění mise.

Postupným plněním úkolů se dostáváte na stále vyšší level a tím pádem můžete odemykat pokročilé technologie a tím pádem také doby – kamennou, železnou, bronzovou a imperiální. Čím pozdější doba, tím více máte možností ve hře při plnění questů – máte více jednotek, více budov, vylepšené útočné věže, kamennou palisádu, odemčená různá vylepšení v kovárně, ekonomické výhody, apod.

Představení Age of Empires Online je za námi. Hra je více méně předělávkou původní Age of Empires II ve formě onlinovky s možná pro někoho vylepšenou, kreslenou, grafikou. Konzervativní hráči ji však příliš neocení. Více informací o hře se dozvíte na českých fan stránkách. Najdete tam kupříkladu i návod, jak ve hře nastavit chat pro česky mluvící hráče.

One Response to Age of Empires Online – bezplatné online pokračování nejslavnější strategie

  • Jakub Švec / svixko říká:

    Vyzkoušel jsem tuto hru a z prvního dojmu sem byl natchnutý, pěkná grafika, hratelnost atd., ale to že je to bezplatné to je do určité míry kec. Zadarmo se zaregistruješ, zadarmo si to pustíš, zadarmo si neco málo zahraješ, ale to pravý kouzlo hry je za premium tzv. zaplať si a máš co chceš.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *