TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Před začátkem zimního období v minulém roce přišel americký prodejce zejména digitálního obsahu Amazon s další řadou populárních čteček elektronických knih Kindle. Mimo dobře známou čtečku vydal také evoluční produkt, který se pyšní dotykovým ovládáním. Jde o Kindle Touch, na který se podíváme blíže v dnešní recenzi.

Pokud si plánujete pořídit elektronickou hračku, která bude prioritně sloužit ke čtení elektronických knih v různých formátech, myslím, že nebude dlouho trvat a rozhodnete se pro výrobky Amazonu. Všeobecně jde o nejlepší zařízení na celosvětovém trhu, které nemá v oblasti čteček na bázi elektronického inkoustu konkurenci.

Kindle ve znamení elektronického inkoustu

Kindle vyniká výborným poměrem mezi kvalitou zpracování a cenou. Pokud se náhodou rozhodnete rovnou koupit tablet, na kterém si chcete číst literární díla, dle mého názoru je to nesmysl. Už kvůli tomu, že všechny čtečky Kindle vydrží na baterii mnohokrát déle než takový iPad či kterýkoliv androidí tablet.

Nebudu zabíhat do detailů a popisovat, na jakém principu funguje zařízení postavené na elektronickém inkoustu. Od toho tu je Wikipedie. Nicméně od běžného LCD dispeje složeného z tekutých krystalů se displej postavený na elektronickém inkoustu liší tím, že k udržení informace na displeji nevyžaduje neustálý přísun energie, a právě díky tomu je u čteček výdrž na baterii tak vysoká. Energie se tedy spotřebovává pouze při přechodu snímků, kdy se celá obrazovka- od shora dolů – načte úplně znovu.

Další nespornou výhodou těchto displejů je, že vynikají vysokým kontrastem i na ostrém denní světle. Takže náležitý komfort při čtení je zajištěn. V tuto chvíli již nic nehraje pro používání běžných papírových knížek. Pouze pár konzervativců bude hartusit na poplach a zbrojit proti elektronickým čtečkám digitálního obsahu.

Kindle Touch a jeho (hardwarové) parametry

Po zakoupení čtečky (ať už přímo z amerického Amazonu nebo českých obchodů), k vám domů dorazí obyčejná lepenková krabice, po jejíž rozbalení na vás čeká samotná po obvodu šedá čtečka a pod ní se nacházející USB kabel sloužící k nabíjení čtečky a nahrávání dat z počítače do čtečky (případně naopak).

Amazon Kindle Touch je celý zbarvený do šedých barev a disponuje šestipalcovou obrazovoku (úhlopříčka displeje tedy měří zhruba 15cm). Na spodní straně je jediné tlačítko, které slouží v rámci linuxového systému k přechodu zpátky na hlavní obrazovku, kde je seznam veškerých nahraných knih. Nahoře pak nesmí chybět značka přístroje.

Desetipalcový netbook kontra šestipalcová čtečka.

Desetipalcový netbook kontra šestipalcová čtečka.

Na zadní straně přístroje pak najdeme opět značku a výrobce čtečky a několik autorizovaných značek. Ale nejdůležitější věcí „zad“ jsou na spodní straně umístěné dva reproduktory, které na zařízení v hodnotě 3,5tisíce hrají relativně slušně.

Tloušťka v nejtlustším bodě čtečky je 1,2 cm a váha přístroje činí 210gramů. V ruce se tedy drží velmi dobře, rozměry celé čtečky de-facto odpovídají formátu A5. Asi mi dáte za pravdu, že pro vaše ruky je určitě pohodlnější držet čtvrt kilovou čtečku než půl kilovou běžnou knížku, která se ještě ke všemu, je-li vypůjčena z knihovny, rozpadá v rukou při čtení.

Na dolní hraně pak můžeme zpozorovat – zprava vystouplé tlačítko, které slouží k deaktivování a znovu vrácení čtečky do provozu. V řadě následuje audio-jack, ke kterému lze připojit sluchátka, ale klidně i reproduktory. Poslední je USB mini port, do něhož připojujeme datový kabel.

Kindle Touch disponuje celkovou kapacitou diskového prostoru 4GB. Nicméně pouze 3GB jsou vyhrazeny pro elektronické knížky či jiný vlastní obsah. Zbylý 1GB slouží pro operační systém a věci s ním spojené.

Synchronizace s obchodem poskytující digitální obsah (knihy, hudbu, apod.)

Nutno dodat, že v rámci České republiky se prodávají čtečky Kindle dotované Amazonem. Znamená to tedy, že Amazon prodává své přístroje za výrobní náklady, a staví na tom, že majitelé Kindlů budou kupovat knihy právě z Amazonu, a tak se mu na účet posléze připíše k prodaným přístrojům náležitý zisk.

Pokud se tedy registrujete (což všeho všudy není povinné) a vytvoříte si účet pod Amazonem, kde mimo jiné vyplníte údaje o kreditní kartě, můžete vesele nakupovat přímo z prostředí čtečky nejrůznější tituly. Amazon sdružuje více jak jeden milión knih psaných v anglickém jazyce, které člení do celkem 23 kategorií. K dispozici jsou následující žánry – fikce, byznys, vědecko-fantastický, thrillery, romány, cestování, humor, počítače a internet, životní styl a domov, a další.

Knihy v obchodě můžete vyhledávat pochopitelně také podle názvu titulu či autora.

Pokud registraci provedete znamená to následující – v nečinnosti přístroje a v menu se budou zobrazovat reklamy na nejrůznější (především nejnovější) knižní trháky. Při samotné četbě na žádný vlezlý marketing naštěstí nenarazíte.

Operační systém

Úvodem je nutno zmínit, že systém postavený na open-source Linuxu bohatě postačí na činnosti související právě se čtením elektronických knih. Za krátkou dobu, kdy Kindle Touch používám, jsem nenarazil na žádný problém. Je taky zbytečné chtít něco víc, když na čtení knížek to zkrátka stačí.

Ale ať jenom nechválím, tak přece se tu něco najde, co by některým vadit mohlo. Ale já osobně to nepovažuji za problém. Za prvé absence české lokalizace samotného systému. Menu není počeštěné a přiložený manuál v elektronické podobě je taktéž v angličtině. Nicméně těch pár položek přelouskáte snadno a mnohokrát se k nim beztak vracet nebudete. Pokud hledáte návod, tak na českém fóru zabývající se Kindlem vždy odpověď na svůj problém dostanete.

Druhým (trochu větším) negativem je chybějící podpora některých formátů elektronických knížek. Konkrétně třeba podporu pro rozšířený formát ePub bych uvítal. Nicméně tento problém lze jednoduše vyřešit pomocí programu Calibre – Ebook, který umožní komfortní převod všech knih do formátu, který je podporován vaším Kindlem a současně je do interní paměti čtečky také nahraje. O tomto výborném programu se možná zmíním v dalším článku.

Na úvodní obrazovce (na kterou se vždy dostanete pomocí jediného tlačítka na rámu přístroje) jsou vyobrazeny veškeré digitální knihy, které jste do čtečky nahráli. Knihy lze seřadit podle abecedy dle autora či titulu. Nejpraktičtější je nastavit si, aby naposledy čtené knihy byly zobrazeny ve sloupci nejvýše. Pod názvem každé knihy je tečkovaně zobrazena její délka a zvýrazněné čtverečky symbolizují kolik stránek jste již přečetli. Nechybí ani informace (uvedená v horní části obrazovky) o počtu nahraných knížek.

Pokud si konečně zvolíme nějakou knížku ke čtení, tak intuitivně klepnutím prstem do pravé části obrazovky se dostaneme na další stránku. Pokud se chceme vrátit zpátky klepneme do levé části displeje. Lze se také posunovat napříč kapitolami. Můžete si také u vybraného slova udělat poznámku, případně si nechat vysvětlit, co které slovo znamená. V základu má Kindle nainstalován anglický slovník, neoficiální cestou lze do čtečky dostat také český. Velkou výhodou čteček je možnost měnit velikost písma psaného textu a taky nastavit velikost mezer mezi jednotlivými řádky.

Snadno nastavíte velikost písma.

Snadno nastavíte velikost písma

Pokud přejdeme do hlavního menu, narazíme zde na položku Experimental, která obsahuje tři bonusové nástroje.

Web Browser (internetový prohlížeč) – pochopitelně nepodporuje flash ani další moderní webové technologie. Slouží čistě ke čtení textu na zpravodajských serverech. Nicméně relativně snadno se dostanete na mail a v případě (velké) nouze ho lze naťukovat na virtuální klávesnici.

MP3 player (MP3 přehrávač) – jak jsem již zmínil v úvodu, čtečka disponuje zvukovým aparátem a na zádech přístroje jsou po stranách k dispozici dva reproduktory. Kindle Touch podporuje jediný písničkový formát, a sice MP3. Songy se dají poslouchat i při čtení a přímo z rozečtené knihy lze regulovat hlasitost či se posouvat o písničku vpřed.

Text-to-Speech – předčítání elektronických knížek. Odpadá tak namáhání očí při čtení u tlumeného světle a můžete si poslechnout nějakou tu povídku na dobrou noc. V původní podobě čtečka obsahuje pouze anglické mluvčí (ženský a mužský hlas), nicméně neoficiální cestou lze doinstalovat také česky mluvící osoby.

Suma sumárum

Pokud hledáte zařízení, na kterém budete výhradně číst knížky, není nic lepšího než čtečka postavená na elektronickém inkoustu. Díky této technologie se tato zařízení pyšní vysokou výdrží na baterii a oproti tabletovým displejům (technologie tekutý krystal) vůbec nezatěžují zrak, resp.oči jsou namáhány stejně jako při čtení běžného papíru.

Upřímně řečeno žádné další zařízení na bázi el. inkoustu není tak známé jako právě čtečky Amazon Kindle, které nemají v ceně žádnou konkurenci. Je to dáno tím, že elektronický obchod Amazon svá zařízení dotuje. Obchodní model je postavený na tom, že uživatelé Kindlů budou nakupovat obsah právě z jejich obchodu s elektronickými knihami, a tak se Kindle Amazonu vlastně zaplatí a poté bude generovat pravidelný zisk. Přímo z prostředí čtečky můžete nakupovat anglicky psané knihy z Amazonu.

V současné době se dotykový Kindle Touch prodává v České republice za cenu zhruba 3500,-Kč včetně DPH (únor 2012). Jeho brášku s nativní klávesnicí pořídíte za sumu pod tři tisíce českých korun vč. daně. Amazon Kindle 4 s vlastní klávesnicí má tu výhodu, že se zobrazovaný obsah točí tak, jak čtečku držíte v rukou. Na druhou stranu Kindlu 4 chybí zvuková karta, a tím pádem není možné poslouchat hudbu a není možné využít zajímavou funkci předčítání knih.

Poslední rozhodnutí je samozřejmě na Vás, ale vskutku nic lepšího pro čtení knih v tuto chvíli neseženete…

3 Responses to Amazon Kindle Touch – recenze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *