TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Na úterý, 10. září 2013, byla ohlášena konference technologického giganta Apple, která probíhala od 19:00 středoevropského času. Apple na ní představil dva nové smartphony, levnější a polykarbonátový iPhone 5C a vylepšený klasický hliníkový model iPhone 5S.

Apple revoluce: levný iPhone 5C pro „obyčejné smrtelníky“

Týdny dopředu se spekulovalo o tom, co bylo za éry Steva Jobse téměř nemyslitelné. Apple,  který si zakládá na prvotřídní konstrukci a kvalitním dílenském zpracování, představil levnější telefon pro masy, jehož zadní kryt je vyroben z polykarbonátu, což je vlastně termoplast se všemi výhodami a nevýhodami, které si s sebou tento levný materiál nese.

Na druhou stranu nejde zase o nic přelomového, protože i jedna z generací iPhone 3GS měla záda vyrobená z plastu, nicméně cena se při uvedení na trh nelišila od předchozích modelů s hliníkovým tělem. Shodou okolností z polykarbonátu jsou vyrobeny zadní kryty také konkurenčních telefonů konsorcia Nokie/Microsoft  Nokia Lumia (820).

iPhone 5C - jablečný telefon pro "normální lidi" láká lidovější cenou a pěknými barvičkami.

iPhone 5C - jablečný telefon pro "normální lidi" láká lidovější cenou a pěknými barvičkami.

Finančně dostupnější iPhone 5C, který nabídne téměř stejná střeva jako současný iPhone 5, bude mít 4 palcový dispej s rozlišením 1136 × 640 pixelů. V telefonu se skrývá základ v podobě procesoru A6 a telefon se bude prodávat (v ČR dorazí na trh nejpozději v prosince před Vánocemi) ve dvou verzích odlišených velikostí vnitřní paměti – 16GB nebo 32 GB. Zadní fotoaparát je 8MPx s BSI senzorem a LED bleskem.

Rozměry iPhone 5C jsou 12,44 × 5,92 × 0,9 cm a hmotnost telefonu je asi 132 gramů. Co se softwaru týče, rovnou z výrobu zde bude samozřejmě nainstalován nejnovější iOS 7.

iPhone 5C přinese jednu velkou novinku. Bude možné jej zakoupit ve vícero barevných variantách, a sice modré, zelené, růžové, bílé a žluté. Nejnižší verze smartphonu (16GB) přijde na 11 tisíc korun, s vyšší vnitřní pamětí 32GB pak na 13 tisíc.

Nová generace klasického hliníkového iPhone 5S

iPhone 5S si pro fanoušky jablečných zařízení nepřichystal žádné zásadní designové odlišnosti od předchozího iPhone 5. Změna se projevila v architektuře, kdy telefon dostal do výbavy procesor A7, který má být rychlejší (jak samotná procesorová část tak i grafické výpočetní úkony) a zároveň úspornější, čímž byste se s výdrží měli dostat na hodnotu kolem 10 hodin při permanentním telefonování.

Čtečka otisků prstů Touch ID

Novinkou, která jistě stojí za zmínku, týká se však pouze vyššího modelu z dnes představených dvou telefonů, je snímač otisků prstů nazvaný Touch ID. Je integrován přímo do tlačítka Home a stačí přiblížit prst k tlačítku a scanner rozpozná váš prst a pustí vás do systému. Této nové funkcionality se tedy dá využít při odemykání telefonu, při autorizaci plateb v rámci AppStore apod. API nebude zpřístupněno vývojářům, takže ti nemohou Touch ID implementovat do svých aplikacích.

Dále jsme se na konferenci dozvěděli, že iOS 7 vyjde pro iPhone 4 a výš, iPad 2 a výš, iPad Mini a iPod Touch 5. generace již 18. září 2013. Každé nové zařízení s iOS obdrží zcela zdarma kancelářský balík iWork (který obsahuje třeba dobře známý Pages, nejrozšířenější textový editor pro jablečná zařízení).

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *