TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Po dlouhé době mohu směle konstatovat, že je tu středověká strategie, která se vskutku podařila. Nejčastěji bývá připodobňována k legendárnímu Settlers (dvojce) a některým dalším starším koncepčně stejným hrám, ale je tu několik zásadních rozdílů, díky kterým je tato strategie od jediného vývojáře do jisté míry revoluční, něco takového tu dlouho nebylo, a pokud jste příznivcem tohoto žánru, po dočtení článku si ji budete chtít okamžitě koupit.

Banished vyprodukovalo nezávislé herní studio Shining Rock Software, resp. za hrou stojí jeden jediný člověk, který ji vyvíjel něco málo přes dva roky. A jednoznačně to nebyly dva roky strávené zbytečně a fanoušci budovatelských strategií se mají na co těšit. Banished kromě svých ojedinělých herních vlastností má další pozivita: pyšní se relativně nízkými hardwarovými nároky (provoz na ucházející detaily zvládl i můj notebook s integrovanou grafickou kartou Intel HD Graphics 4000 (Ivy Bridge)), na disku zabere cca. 200 MB a její cena je velmi pěkných 19 EUR (na Steamu) s přihlédnutím k tomu, že autor slibuje přidávat novinky a uvolní API.

Pojďme k samotné náplni gamesky. Berte tento dnešní příspěvek jako takový exkurz do hry, kde vám popíši základní herní mechanismy. Začínáte na ostrově se skupinkou kolonizátorů, kteří odešli ze své původní vlasti a chtějí začít nový život ve vlastní osadě.  Přivezli s sebou pouze několik základních surovin a trochu jídla, takže na vás po startu čeká hromada neodkladné práce.

Moje vesnice v Banished, jakého největšího úspěchu jste dosáhli vy?

Moje vesnice v Banished, jakého největšího úspěchu jste dosáhli vy?

Škola jídlo – základ života

Bez jídla a zboží pro obyvatele to nepůjde. Jedna z inovací, které jde vstříc realitě a opravdové simulaci života ve středověku. Začněme tedy potravinami pro obyvatele. Váš ostrov je umístěn někde do mírného podnebného pásu, takže se zde střídají čtyři roční období, které mají zásadní vliv na celkovou hru.

Obyvatelé musí být z něčeho živi, jinak začnou postupně umírat. Například jednu zimu bez přísunu potravin ze sýpky ještě přečkají (protože jsou předzásobeni), ale na jaře začnou umírat. Banished je do té míry realistický, že jako první začnou odcházet méně slabí jedinci, a to děti.  Je tedy nezbytné si uvědomit z běžného života, že v zimě vám na poli žádné rostliny růst nebudou a je tedy nutné se zajistit i na toto období a počítat s tím, že další sklizeň bude zase až na podzim (v závislosti na konkrétní plodině to může být klidně i pozdní léto).

Kromě toho, že z vašich lidí uděláte farmáře a postavíte pole, můžete budovat sady (je nutné počítat s tím, že stromy začnou plodit až za nějaký ten rok), dále můžete stavit rybářské chýše, lovce zvěřiny a sběratele plodů přírody (lesní ovoce, houby apod.).  A nyní zbystřete. Jak jistě všichni dobře víte, člověk patří do skupiny všežravců, a pro jeho zdravý vývoj a vývin je nutné zajistit přísun masa i zeleniny, takže pokud chcete, aby vaše vesnice správně fungovala a prosperovala, rozhodně není ku prospěchu věci zaměřit se třeba jenom na pěstování obilí.

Obyvatelé a jejich potřeby

Už víte, že stěžejní bodem Banished jsou jídlo a potraviny. Tím to ale rozhodně nekončí, naopak začíná. Pokud zajistíte pravidelný přísun potravin, můžete se (paralelně) začít věnovat  dalším potřebám obyvatel.  Všem lidem musíte postavit domy (na výběr máte ze dvou druhů –  dřevěné nebo kamenné). Zde se shromažďují manželé, kde budou mimo jiné pracovat na zachování rodu. I zde platí dobře známé „rodina – základ státu“. Rovnou upozorním, že je nutné neustále stavit nové domy, pokud tak nebudete činit, děti rodičů se neosamostatní a nebudou zakládat vlastní rodiny, a tím pádem se může stát, že všichni vaši obyvatelé jednoho dne ulehnou spánkem věčným a můžete začít znovu.

Pozor na to, pole se po několika letech vyčerpají, ryby a zvěř vyloví a bylinky vysbírají.

Pozor na to, pole se po několika letech vyčerpají, ryby a zvěř uloví a bylinky vysbírají.

V chladných zimních měsících je nutné se zahřát. Dělník ze dřeva naseká třísky a ty jsou pak distribuovány do domů a v zimě si občané vašeho ostrova ve svých domovech zatopí. Pokud jim je delší dobu zima, prochladnou a  nakonec můžou i umřít. Za další je tu oblečení, které šije krejčí z kůží ulovených zvířat (lovec zvířat tedy neposkytujete jenom potraviny) nebo vlny,  kterou získáte chovem ovcí v postavené ohradě.

Je dobře známé, že lidi v dřívějších dobách uzdravovali různí šarlatáni a babky bylinkářky. Nijak tomu není ani v Banished. Sběračovu chatrč tedy musíte umístit do hustého lesa, kde se tyto rostlinky pro potřeby základního léčení generují a který je následně dále šíří mezi prostý lid.

Logistika a suroviny

Ten dělá to a ten zas tohle. Je bezpodmínečně důležité, zejména na začátku sandboxového hraní, kdy je počet lidí velmi malý, si určit priority – v praxi to znamená – jaké činnosti svým dospělým občanům přiřadíte (lidé jsou schopni pracovat už od 10-ti let, nezapomeňte, že se ocitáte v krutém středověku, asi půl tisíciletí dozadu). Zda je necháte kácet dřevo, pošlete do kamenolomu nebo je využijete jako zemědělské pracovníky pro obdělávání polí nebo chování dobytka, je čistě na vašem rozhodnutí.

Jakmile vytěžíte všechny zdroje volně rozprostřené po mapě, musíte povolat lesníka, postavit důl na železo a lom na kámen.

Jakmile vytěžíte všechny zdroje volně rozprostřené po mapě, musíte povolat lesníka, postavit důl na železo a lom na kámen.

Kromě již zmiňovaného jídla, bylinek a oblečení a třísek na topení jsou tu základní suroviny nutné pro stavbu budov – dřevo, kámen železo. Jako výhřevnější náhrada dřeva na topení slouží černé uhlí, které lze v pozdější fázi hry začít dolovat. Vytěžené suroviny je třeba někam uložit, na to se hodí v případě potravin sýpky a pro zbytek jsou tu klasická skladiště. Klíčové bývá správné umístění odkládacích prostor, rozhodně není dobré pro správně fungující ekonomiku, aby dělník chodil s danou surovinou přes půlku mapy do skladiště, jeho efektivita by tak rázem skokově klesla téměř k nule.

Závěr

Po několika hodinách strávených při Banished se hra stává velmi stereotypní. Přibývá počet občanů, je tedy nutné produkovat více potravin, stavit nové domy a jste v zacykleném kruhu, dokud vám nedojde prostor na mapě. Nepomůžou ani nahodilé jevy v podobě požárů a tornád. Všichni tedy musíme spoléhat na autorův příslib zpřístupnit kód nadšencům, kteří budou vytvářet nejrůznější doplňkové módy a přidají do hry nové prvky a vlastnosti. Třeba se jednoho dne dočkáme kampaně nebo válčení,  sám autor slibuje přídavky, tak uvidíme, co si na nás do budoucna připraví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *