TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Pakliže provozujete vlastní webové stránky a máte zakoupenou doménu druhého řádu, kterou hostujete například na nějaké free službě, která nepodporuje založení vlastní mailové schránky pod registrovanou doménou, máte dvě možnosti, jak tuto situaci řešit. Obě jsou zdarma. První z nabízených je založit si elektronickou poštu u některého z tuzemských free mailů (seznam.cz, centrum.cz, apod.). Ta další varianta je pro oko návštěvníky či zadavatele reklamy značně efektnější a pro vás v konečném důsledku efektivnější – mail na vlastní doméně zdarma pomocí služby Google Apps. Váš web tak bude působit daleko „profesionálněji“.

Jak si takový mail zaregistrovat a uvést do provozu si zjednodušeně ukážeme v tomto článku. Na úvod bych ještě zopakoval, že za službu zřízení e-mailové schránky na vlastní doméně skutečně nemusíte platit. Jedině v případě, že by jste chtěli využívat nadstandardních služeb, jako je 24hodinová technická podpora, či zřízení většího počtu schránek než umožňuje základní bezplatný program určený především pro malé hráče na poli Internetu.

Google Apps – tak se jmenuje služba, kterou provozuje internetový moloch Google provozující stejnojmenný vyhledávač. Funkčně neumožňuje „jenom“ vytvoření deseti mailových schránek  na vámi registrované doméně, ale také propojení mailů s kalendářem či textovými nebo tabulkovými dokumenty.

Nyní je na čase se podívat na samotnou registraci, u které zmíním pouze nejproblematičtější kroky :

  • Přejdeme na webovou stránku http://www.google.cz/a, kde rovnou klikneme na ZAČÍNÁME
  • Do zobrazeného okna vložíme registrovanou doménu, na které chceme provozovat vlastní mailové schránky
  • Nyní se objeví registrační formulář, kde je nezbytné vyplnit základní údaje o vaší osobě a kontaktní údaje
  • V dalším okně zadáme správcovský účet v libovolném tvaru (nepsaným pravidlem je  admin@vase-domena.cz)
  • Po potvrzení se nacházíme v základní internetové aplikaci Google Apps, kde se automaticky zobrazí průvodce dalším nastavením
  • Teď už přichází na řadu dva kroky, které jsou nesmírně důležité, bez nich by totiž nebylo možné plně zprovoznit schránku a následně přijímat maily
  • Ověření domény – Google tak ověří, zda jste skutečně právě vy vlastníkem dané domény, pod kterou zakládáte účet na Google Apps. Verifikaci je možné provézt více způsoby. Já osobně jsem využil možnosti vložit záznam na DNS server domény. Pakliže využíváte Google Analytics (statistiky o návštěvnosti a návštěvách), můžete konfortně spárovat Google Apps právě s tímto účtem. Také můžete vložit stažený soubor do kořenového adresáře na FTPéčku.
  • Po ověření domény je další nutným krokem přidat MX záznam v rámci konfigurace vaší domény. Do té se dostanete z pravidla pomocí stránek vašeho registrátora. MX záznam se zadává následujícím způsobem – levé políčko necháte volné – prostřední je ve většině případů doména (nelze měnit) – do posledního napíše :   prioritu a mail server. V praxi to vypadá následovně :    suprklikacky.cz 10 ASPMX5.GOOGLEMAIL.COM
   Pakliže vám nejde přidat MX záznam, ujistěte se, že DNS server již nějaké neobsahuje. Pokud ano, obratem je smažte.

TIP : Pokud se chcete přihlásit ke službě Google Apps, stačí do prohlížeče zadat následující URL :  google.com/a/vase-domena.cz

Přihlašování probíhá podobně jako u běžné e-mailové schránky na Gmailu.com.

Přihlašování probíhá podobně jako u běžné e-mailové schránky na Gmailu.com.

Nejdůležitější věci jsou nastaveny a nyní už se můžete kochat aplikacemi nebo samotným mailem, který před prvním použitím musíte aktivovat v základních možnostech služby Google Apps (na úvodní straně). Můžete si také zkusit zaslat na vytvořenou schránku ve tvaru  admin@vase-domena.cz  zkušební mail, aby jste se přesvědčili o správnosti všech nastavení, podle zadaných norem.

Je třeba podotknou, že ke Google Apps existuje příjemná alternativa ve formě mailu na vlastní doméně od Microsoftu s názvem Live.com. Live.com se pyšní velkou výhodou, a tou je možnost vytvořit zdarma až 500 vlastních schránek na zadané doméně. Nicméně položme si ruku na srdce, a zvažme, zda bychom tolik mailů vůbec chtěli a kolik jich de facto plánujeme používat. Pro vás, programátora a pár redaktorů bohatě stačí možnosti služby Google Apps.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *