TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Celý IT svět dnes mluví o jediné věci. Google přijde v průběhu května na trh s finální verzí svého cloudového operačního systému. Cloudový operační systém, o co vlastně jde? Jedná se o systém, který nebude ukládat a číst data z fyzického pevného disku, nýbrž z online serverů společnosti Googlu.

Google se snaží proniknout do oblasti operačních systémů pro klasické počítače. Rád by totiž zopakoval úspěch, který se mu podařil s Androidem, což je populární operační systém pro chytré mobilní telefony a k dnešnímu dni zaujímá na trhu se systémy pro mobily již 15% podíl.

Koncem ledna jsme publikovali na našem portálu pár informací o prototypu notebooku CR-48, který měl předinstalovaný Chrome OS ve fázi betaverze. První dojmy se zdály být všeobecně dobré, avšak hlavní nevýhodou bylo, že notebook bez přístupu k internetu nebylo možné spustit, respektive nebylo možné se dostat do samotného operačního systému.

Screenshot z betaverze cloudového systému Chrome OS z dílny Googlu.

Screenshot z betaverze cloudového systému Chrome OS z

A v čem se má tedy hlavně odlišovat Chrome OS od současných operačních systémů jako jsou Windows případně Linux, či Mac OS? Celý poběží v cloudu. To v praxi znamená, že veškerá data (fotky, videa, dokumenty) budou uloženy na vzdáleném serveru. A pokud je budete chtít spustit musíte pochopitelně být připojeni k internetu a přihlášeni ke svému účtu. Na fyzickém pevném disku vašeho počítače bude nainstalován pouze samotný operační systém bez dalších aplikací. Podle všeho vám ani nebude umožněno nahrávat na pevný disk nějaké programy či hry.

Váš počítač zkrátka bude úzce spjat s Googlem, respektive s jeho obchodem, ze kterého budete aplikace stahovat. To se mu náramně hodí do krámu, jelikož bude o svých uživatelích získávat informace, které následně může určitým způsobem využívat (například cílení reklamy). Je pochopitelné, že ne každému se právě toto bude zamlouvat a pro mnohé právě toto bude překážkou a tento cloudový systém si nenainstalují.

Odborná internetová veřejnost se shoduje, že tento inovativný cloudový systém z dílny Googlu má být odhalen na konferenci v San Francisku, která se koná 11. a 12. května 2011.

One Response to Google Chrome OS finální verze: vyjde v polovině května

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *