TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Na podzim loňského roku představil Google prototyp svého notebooku s názvem CR-48, který běží na zcela novém operačním systému Chrome OS. Tento systém postavený na linuxovém jádře je inovací – celý běží v cloudu, což prakticky znamená, že všechno, co na počítači děláte se odehrává v internetovém prohlížeči, tedy v Google Chromu.

Konfigurace tohoto prototypu je následující : srdcem notebooku je procesor Intel Atom N455 na frekvenci 1,6 GHz, operační paměť velikosti 2 GB typu DDR3, 16 GB SSD disk, samozřejmě obsahuje Wi-fi síť nejnovějšího typu N, také je zde jeden USB port, slot pro SD kartu, VGA konektor pro připojení monitoru, jack pro sluchátka, uvnitř stroje je k dispozici také slot pro SIM kartu a podle neoficiálních informací počítač disponuje i Bluetooth. Displej s rozlišením 1280×800 pixelů je matný.

Design stroje nemá smysl hodnotit, protože by se jednalo o můj subjektivní pocit. Každý může individuálně posoudit, zda se mu Chromebook líbí či nelíbí ve videu níže. Ještě zmínka o touchpadu, který je největší slabinou celého stroje. Celý touchpad je vlastně jedno tlačítko a když například uděláte gesto, kdy zároveň kliknete dvěma prsty, což zastoupí standardní pravé tlačítko, může se vám klidně stát, že kurzor přemístíte úplně někde jinde namísto otevření kontextové nabídky.

Nyní se pojďme věnovat samotnému operační systému, na kterém CR-48 běží. Jedná se de facto o internetový prohlížeč (Google Chrome), což je vlastně základ celého systému. Google pro svůj počítač primárně neposkytuje žádné programy, jelikož všechno bude probíhat v internetovém prostředí. I když na druhou stranu tu jsou k dispozici aplikace z Chrome Web Storu, které můžete nainstalovat a budou se otevírat v panelech, které jsou součástí samotného operačního systému, nikoliv internetového prohlížeče.

Nezapomínejte, jedná se teprve o prototyp, tedy produkt, který nemusí nakonec vůbec jít do prodeje. Uvidíme, jak to bude s aplikacemi, které nebudou ke svému používaní potřebovat internet (tedy jestli nějaké další vůbec budou). Jednoduše – nechme se překvapit.

A nyní už ke slíbenému videu, které připravil redaktor internetového portálu Živě.cz Jakub Čížek.

One Response to Google CR-48 notebook s Chrome OS – video

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *