TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

PR ČLÁNEK V laboratořích Google[x], odkud pochází například kontroverzní brýle Google Glass, se zrodil nový projekt, který má reálnou šanci na úspěch. Jmenuje se Project Loon a měl by zajistit, aby i v rozvojových a nepřístupných oblastech lidé objevili kouzlo internetu.

Solární balóny

Vývoj Loom začal zhruba před třemi roky a v půli letošního června absolvují vývojáři první experiment. Na rozlehlém území na Novém Zélandu vypustí do vzduchu třicet balónů. Pohání je solární energie, do výšky měří kolem patnácti metrů a vyrobeny jsou z tenké umělé hmoty. Jak zajistí připojení k internetu?

Páteř vysoko nad zemí

Řada balónů by se měla vznášet ve výšce dvaceti kilometrů nad zemí, tedy v místech, kde neexistuje letecká doprava a zároveň nehrozí, že by funkčnost a pohyb balónů ohrozily povětrnostní podmínky. Loons samozřejmě nebudou stát na místě, nýbrž se pohybovat v cyklech za pomocí atmosférických větrných proudů.

Dohromady vytvoří bezdrátovou páteřní síť, která přijímá signál internetu z pozemní ústředny internetového providera. Balóny pak fungují jako distributor signálu, který pak recipient přijímá díky speciálnímu zařízení kompatibilnímu jen s Google Loons. Dá se předpokládat, že hbitost připojení by se měla pohybovat ve standardech 3G, ale protože je projekt ještě v plenkách, žádné měření rychlosti internetu ani neproběhlo.

Účel celé koncepce je nabídnout připojení lidem, kteří žijí v chudých nebo těžko dostupných oblastech v Jižní Americe nebo v Africe. S provozem vlastních, ale pozemních datových sítí už má Google zkušenosti – v americkém Kansasu provozuje optickou infrastrukturu a připojení s názvem Google Fiber.

One Response to Google Loon – naděje pro místa bez internetu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *