TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Google na konferenci 7. prosince v San Francisku představil vlastní operační systém Chrome OS, dvanáctipalcový netbook, webový obchod s aplikacemi a internetové připojení na dva roky zdarma. Zkrátka Google toho představil víc, než se čekalo.

První počítače s Chrome OS půjdou do prodeje v polovině příštího roku. V USA k tomuto počítači dostanete zdarma na dva roky internetové připojení od providera Verizon Wireless, bude však omezené limitem 100MB za měsíc. Překročení limitu bude zpoplatněno.

Jak jsem již uvedl v předchozím článku, tento superrychlý operační systém měl být hotový do konce roku 2010. Ale z neznámých důvodů byl odložen. Ale z konference je jasnější, na co se můžeme těšit :

GOOGLE CHROME OS

Rychlý operační systém s jednoduchou architekturou. Výhodou má být rychlý start, podle vývojářů by systém měl naběhnout do deseti sekund od prvního zapnutí. Tento OS je určen především pro fandy online aplikací a kromě webového prohlížeče žádné programy nepoužívají. Čili prohlížeč a internet v tomto systému hrají velmi významou roli.
Google Chrome OS nepůjde zřejmě nainstalovat na každý počítač, ale pouze na určité modely, čímž se dosáhne především vyšší rychlosti.
Možnost hraní her přímo v prohlížeči samozřejmě nechybí. Díky Guest módu budete moci svůj notebook půjčit komukoliv, aniž by jste se obávali, že vám dotyčná osoba na disk uloží nepotřebná data, nebo naopak odstraní velmi důležité soubory, jelikož Guest účet bude mít velmi omezená práva. Chrome OS má obsahovat Anonymní režim, který po skončení surfování na webu automaticky odstraní veškerou historii a smaže stopy, jenž by odhalili vaši činnost na internetu.
V neposlední řadě bude vynikat v ochraně proti virovým útokům. Dokáže uživatele včas informovat o tom kde je, byl nebo může být nebezpečný obsah. V této souvisloti chystá Google také automatické aktualizace, jenž budou probíhat v tichém režimu na pozadí a uživatel o nich nebude vědět.

Příští rok se mají objevit první notebooky od Aceru a Samsungu s předinstalovým Chromem OS. Další značky je budou následovat později.

Webový obchod Googlu – Chrome Store

Nový systém se bude točit kolem internetových aplikací a kolem internetu všeobecně a tak se Google rozhodl otevřít vlastní internetový portál s aplikacemi. Jedná se o Chrome Store, který byl otevřen s pětistovkou různých utilit a her. Obchod budou moci používat nejenom uživatelé Chromu OS, ale i uživatelé oblíbeného prohlížeče Google Chrome od jeho osmé verze. Manažeři Googlu se na prezentaci pochlubili s tím, že jeho mladičký obchod má již nyní 120 milionů uživatelů, přitom v květnu to bylo „pouze“ 70 milionů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *