TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Právě dnes Apple v rámci konference Worldwide Developer Conference 2013 odhalil novou verzi mobilního operačního systému iOS. Úvodem se zhostil slova CEO Applu Tim Cook, který v souvislosti s iOS 7 nešetřil superlativy. Zmínil, že iOS 7 je revolučním milníkem ve vývoji jablečného mobilního systému.

Změna je patrná již na první pohled. Design je ve srovnání s předchozími verzemi iOS výrazně pozměněn. Objeví se nové písmo, ikonky budou mít „ploštější“ grafiku (v ikonách zmizí náznak 3D), k dispozici bude nové notifikační centrum (přesně to, jaké známe z Androidu). V ruku v ruce s novým grafickým prostředím systému půjde také grafika nativních aplikací (Game Center, Zprávy, Telefon, Kalendář apod.).

V iOS 7 se objeví 10 klíčových novinek, které při probíhající keynote zdůraznil Tim Cook. Na základě nich můžu skutečně suše konstatovat, že se nejedná o evoluci, ale o revoluci, a to v dobrém slovy smyslu. Apple si bere za příklad Android a z něho vybere do svého nového systému oblíbené vlastnosti a funkce, které jsou pro uživatelský komfort jednoznačně přínosem.

Zleva: notifikační centrum, inovovaný kalendář a správce aplikací (s čímž souvisí dlouho očekávaný multitasking).

Zleva: Control Center, inovovaný kalendář a správce aplikací (s čímž souvisí dlouho očekávaný multitasking).

Kontrolní centrum 

Po gestu se z dolního okraje vysune kontrolní centrum, které uživatelům nabídne následující rychlé volby. Pomocí něho bude možné aktivovat režim v letadle, zapnout/vypnout Wi-Fi a Bluetooth, změnit jas displeje, pak třeba ovládat přehrávač hudby nebo spustit navolené aplikace (na obrázku vidíme baterku, budík, kalkulačku a fotoaparát).

Notifikační lišta

Lišta, kterou vyvoláte z horního okraje displeje, v sobě bude zahrnovat základní uživatelské informace (přijaté zprávy, události v kalendáři, informace z Game Center apod.). Prošla si výraznou vizuální změnou a nově bude fungovat synchronizace napříč iOS zařízeními.

Multitasking

Předchozí verze mobilního operačního systému iOS 6 (a níže) de-facto nenabízela žádný multitasking, to znamená, že v jednu chvíli nemohlo fungovat vícero aplikací zároveň. To se s příchodem iOS 7 změní a multitasking bude podporovaný všemi aplikacemi (nyní pouze velmi okrajově, multitaskingu například využívá aplikace akcie).

Dále Apple tvrdí, že aplikace budou aktualizovány inteligentněji na pozadí a bez výrazného vlivu na výdrž akumulátoru. Obsah aplikací se má aktualizovat na pozadí, aby jste při jejím otevření mohli rovnou konzumovat nejnovější informace.

Safari

Internetový prohlížeč Safari ve své nové verzi by se dal označit jednoduše řečeno jako kopie konkurenčního Google Chrome. Nabídne vylepšené prohlížení při režimu na celou obrazovku s inovovanými gesty a nový přehled karet s webovými stránkami. Panel pro vyhledávání se sloučil s adresním řádkem.

AirDrop

AirDrop umožní uživatelům iOS 7 sdílet obsah s jinými uživateli iOS prostřednictvím Notifikačního centra. Služba bude využívat bezdrátového protokolu NFC a bude dostupná pouze nejmodernějším iOS zařízením – iPhone 5, iPod Touch 5. generace, iPad 4.generace a iPad Mini.

Kamera a fotografie

Aplikace Fotoaparát nabídne inovované uživatelské prostředí, nové rámečky a filtry. Upgradem si projde také galerie Obrázky, která nabídne možnost seřadit snímky podle místa a času.

Siri

Siri v iOS 7 přijde s novými hlasy, volitelně mužským nebo ženským v angličtině, francouzštině nebo němčině. Siri se naučila ovládat Bluetooth a regulaci jasu a umí přehrávat hlasové zprávy. Také odpovídá na dotazy za pomoci Wikipedie, Bingu a Twitteru.

iOS v autě 

Integrace telefonů iPhone do automobilů pokračuje. iOS 7 se jednoduše může duplikovat na palubní počítač. Příkazy se budou udávat prostřednictvím Siri. První vozy s počítačem kompatibilním s iOS 7 se na trhu objeví v roce 2014. Apple má spolupracovat s cirka 20 zástupci automobilového průmyslu (Mercedes, BMW, Ferrari).

AppStore

Ani tato výchozí aplikace se neobejde bez nového grafického kabátku. Co se funkční stránky týče, tak se dočkáme dětské cenzury a lokálních aplikací. Pro lepší pochopení uvedu příklad:  zrovna se budu pohybovat v Praze na Hradčanech a AppStore mi nabídne aplikaci českého prezidenta Miloše Zemana s jeho nejnovějšími výroky na adresu českých novinářů (za předpokladu, že by taková aplikace existovala).

iTunes Radio

Hudební přehrávač nabídne přepracované UI a novou službu iTunes Radio. Půjde o streamovací službu podobnou Google Music All Acces, díky níž uživatelé získají přístup ke všem písničkám v databázi nasmlouvaných vydavatelských studií. Ze začátku bude služba dostupná pouze na území Spojených států amerických.

iOS 7 vyjde na podzim letošního roku a upgrade bude dostupný pro iPhone 4 a novější, iPad 2 (a výše) + iPad Mini a 5. generaci iPodu Touch.

zdroj: TheVerge.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *