TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Minulý týden ve středu probíhala společná tisková konference Nokie a Microsoftu v New Yorku, kde byly představeny nové modely telefonů z řady Nokia Lumia – 820 a 920 a v ruku v ruce s tím šlo uvedení mobilního OS Windows Phone 8. Smartphony, jež novou verzi systému dostaly do výbavy, mají kromě jiného nové displeje s vyšší úhlopříčkou, lepší hardware a fotoaparát, byly vybaveny bezdrátovou technologií NFC a přispěchaly s možností bezdrátového nabíjení fungující na bázi magnetické indukce.

Právě dnes přišel na řadu Apple, který od 19 hodin středoevropského času v San Franciscu pořádal vlastní konferenci, na které představil novou vlajkovou loď – hliníkový smartphone iPhone 5 vybavený operačním systémem iOS 6. Na šestou verzi mobilního operačního systému mohou bezplatně povýšit majitelé těchto jablečných zařízení – iPhone 4S, iPhone 4, iPhone 3GS, nový iPad (3. generace), iPad 2, iPod Touch 4. generace.

Apple iPhone 5

Apple iPhone 5

Displej je nově čtyř palcový (současný iPhone 4S má úhlopříčku 3,5″). Poměr stran displeje je 16:9 a rozlišení je 1136 x 640 (hustota 326 ppi). Displej zaznamenal zejména protáhnutí na výšku, a proto přibyla navíc jedna řada ikonek. Telefon je o 18% tenčí než jeho předchůdce, dosahuje úctyhodné tloušťky 7,6 mm.

iPhone 5 je vybaven novým procesorem Apple A6 kombinovaný s grafickým čipem. Pochopitelně zde najdete nejnovější bezdrátové technologie jako je HSPA+ a LTE a pak také duální Wi-Fi (2,4GHz a 5GHz).

Rozlišení fotoaparátu zůstalo na 8 MPx. Nicméně uvnitř se něco změnilo. Focení je až o 40% rychlejší a objektiv si lépe poradí s horšími světelnými podmínkami. Apple přidal také funkci vytváření panoramat (skládání vícero fotek do jedné jediné). Video dokáže zaznamenávat stále v maximálním rozlišení 1080p, ale snímač je nově vybaven stabilizátorem. Při natáčení je možné pořizovat fotky.

iPhone nové generace se začne v České republice prodávat 28. září. Samozřejmě české eshopy a kamenné prodejny budou přijímat předobjednávky. Ceny se nezmění, budou odpovídat startovacím cenám předchozí generace iPhone. Budou k dostání varianty s 16 GB, 32 GB nebo 64 GB pamětí. Paměť iPhone 5 nebude rozšiřitelná pomocí přídavných SD karet.

Jeden odstavec si jistě zaslouží nová verze mobilního systému – iOS 6. Dostane vlastní applevské mapy, dosavadní zdroj mapových podkladů Google tak v jablečných zařízeních definitivně končí. Většina novinek byla již představena v průběhu roku, takže nic zásadního jsme se na konferenci nedozvěděli. Vylepšena byla navigace, změn se dočkal poštovní klient a internetový prohlížeč Safari. Nechybí ani pokročilejší možnosti při používání  hlasového ovládání Siri.

Apple uvedl také nový hudební přehrávač iPod Nano. Na spodní částí přístroje, s úhlopříčkou displeje 2,5 palce, je tlačítko „Domů“, po jehož aktivování se vrátíte na úvodní obrazovku. Můžete jej využít také jako krokoměr, datovou komunikaci obstarává Bluetooth. Při relaxaci lze poslouchat rádio pomocí integrovaného FM tuneru.

iPod Nano půjde sehnat v sedmi barevných provedení.

iPod Nano půjde sehnat v sedmi barevných provedení.

Multimediální přehrávač iPod Touch 5. generace obsahuje čipovou sadu, kterou má nynější iPhone 4S. Akumulátor vydrží při přehrávání hudby i čtyřicet hodin. Do výbavy se vešel pěti megapixelový fotoaparát s LED bleskem, který umožní natáčení videa v rozlišení 720p.

Nová verze populárního tabletu iPad a jeho menší a levnější sedmipalcová varianta budou světu představeny na konferenci v říjnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *