TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Pakliže nemáte k dispozici DVD mechaniku, zpravidla tomu tak je u netbooků či ultrabooků, a chcete na počitači (pře)instalovat operační systém, nabízí se možnost využít externí (připojitelnou do USB) mechaniku. Mnohem komfortnější řešení je však sáhnout po USB klíčence.

Poslední dobou se na internetu objevují názory, že DVD-éčka už nejsou trendy. Do jisté míry s tím lze souhlasit. Klasické kompaktní disky dnes už suplují externí disky s mnoha set gigabytovou kapacitou za ucházející cenu (poměr cena za 1GB oproti běžným DVD-éčkám) a pro přenos menšího množství dat mezi kamarády slouží levné flashky. Dokonce i nejlevnější DVD přehrávače mají vlastní USB konektor sloužící k připojení disku (s tisíce filmy). Vypalovat soubory už je asi vážně out.

Internetem se šíří od dob mininotebooků různé návody, jak nakonfigurovat flashku pro následnou instalaci Windows. Lze to udělat ručně nebo pomocí specializováno (zdarma stažitelného) softwaru. Světě div se – (jinak pasivní) Microsoft vydal vlastní nástroj s názvem Windows 7 USB/DVD Download Tool, který nastaví flash-disk tak, že z něj bude možné provést instalaci systému Windows 7.

V první řadě si musíte nachystat ISO soubor s operačním systémem Windows 7, dále budete potřebovat (samozřejmě) flash-disk (s minimální kapacitou 4GB) a zmíněný nástroj, který lze stáhnout z oficiálního webu Microsoftu, rychlou alternativou je české Stahuj.cz.

K počítači připojte zvolenou USB klíčenku. Po instalaci Windows 7 USB/DVD Download Tools jej zapněte.  Objeví se první obrazovka ze čtyř, ve které musíte programu ukázat (pomocí Browse), kde přesně se nachází ISO soubor s operačním systémem.

Na řadu přichází další krok. Nyní zvolíte, zda se má instalace OS včetně nakopírování dat připravit na flash-disk (USB device) nebo běžně dostupné DVD-éčko (DVD).

Další obrazovka se týká přesného označení jednotky, která odpovídá připravené flashce. Před samotným zahájením procesu přípravy bude nutné zformátovat vybranou USB klíčenku. Windows 7 USB/DVD Download vás k tomuto kroku automaticky vyzve. Jen hlášku klidně potvrďte a dojde ke kompletnímu smazání veškerých dat doposud uložených na USB disku.

Klikneme na Begin copying a nyní už stačí (maximálně deset minut) počkat a flashku bude (po řádně dokončené přípravě) možné použít k instalaci operačního systému na vybraný počítač. Odpojte klíčenku a hurá do toho!

Tento návod lze praktikovat také s Windows 8. Vývojářskou (32 i 64-bitovou) verzi v podobě ISO souboru můžete stahovat zde.

3 Responses to Jak nainstalovat Windows 7 z USB (flash) disku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *