TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Nedávno jsem byl nucen řešit situaci, kdy jsem potřeboval veškeré složky uložené v poštovním klientu Office Outlook 2010 přenést do poslední verze freewarového pošťáka Mozilla Thunderbird. Zejména mi šlo o přijaté a odeslané maily. Tento článek lze považovat za soubor návodů, se kterými tento jinak složitý problém snadno vyřešíte.

Pomocí funkce Importovat v Mozilla Thunderbird

Pochopitelně Mozilla předpokládá migraci uživatelů Outlooku směrem k Thunderbird, a právě z tohoto důvodu integruje do svého poštovního klienta funkci Import (Nástroje -> Importovat), kdy stačí několik kliknutí a veškerá pošta, kompletní adresář a nastavení se z Outlooku uloží do Thunderbirdu a můžete bez dalších problémů směle začít používat svižnější bezplatnou poštovní aplikaci.

Ale co když dojde k tomu, že funkce import prostě zklame a nebude možné poštu z Outlooku vydolovat. Může za to třeba upgrade z Office 2007 na Office 2010, kdy dojde ke konfiguračním změnám a Mozilla si s novou (přepsanou) verzí neumí poradit, a při snaze o import vyhodí chybovou hlášku.

V rámci importu u Mozilla Thunderbird chybí také možnost jednoduše nahrát soubor s uloženou poštou a adresářem, což považuji za velký nedostatek. V rámci Outlooku se používá standard .PST, což je jeden velký soubor obsahující všechny složky s poštou, kalendář a adresář. Předpokládám, že je to otázka několika verzí a Mozilla ve vlastním zájmu tuto možnost do Thunderbird zahrne.

Přeposlat všechnu poštu do své mailové schránky

Existuje ještě další možnost, a sice, že si ze starého Outlooku přepošlete veškerou poštu na stávající mailový účet, který už bude v Mozilla Thunderbird připraven k použití a správně nakonfigurován pro přijímání a odesílání e-korespondence. Nicméně nejde o příliš pohodlnou variantu, protože tím ztratíte (třeba) jednoduchý pohled na adresáta či odesílatele.

Doplněk pro Thunderbird 2.0

Jeden z dalších méně náročných postupů je asi následující, autorem článku však neověřený. Existuje doplněk pro Mozilla Thunderbird 2.0, který dokáže importovat ze souboru PST veškerou poštu. Kde přesně onen soubor leží, zjistíte tak, že si v rámci Outlooku otevřete z horní nabídky Soubor -> Nastavení účtu -> Nastavení účtu -> Datové soubory. Po úspěšném importu pak provedete upgrade Mozilla Thunderbird na aktuální verzi.

Nejsložitější postup v případě, že všechny předchozí zklamou

Pokud žádná ze tří výše popsaných metod nefunguje, nezbývá tedy nic jiného, než se pustit do té nejsložitější, která v sobě ale kombinuje již zmíněné prvky.

Popíši to velmi polopaticky, ale věřím, že když se do tohoto procesu pouštíte, máte asi obecně s počítači více zkušeností. Ve stručnosti tedy řeknu, co musíte udělat.

Ze stávající verze Microsoft Office Outlook 2010 (2007) překopírujeme .PST soubor. Na dalším počítači či jiném uživatelském účtu si nainstalujeme nový Outlook Office, do něhož připravený PST soubor načteme (Soubor -> Nastavení účtu -> Nastavení účtu -> Datové soubory -> Přidat).

V této fázi si nainstalujeme na stejném účtu nejnovější verzi Mozilla Thunderbird a zde provedeme Import (Nástroje -> Importovat). Pomocí nástroje MozBackup zazálohujeme (importovanou) poštu a vygenerovaný soubor přesuneme na druhý počítač, kde s pomocí stejného nástroje poštu obnovíme do Mozilla Thunderbird. A je hotovo – mailová schránka s osobními složkami s poštou je připravena k použití.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *