TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Kim Dotcom včera spustil nové datové úložiště Mega. Jedná se o nástupce bývalého serveru pro sdílení dat Megaupload.com, jehož provoz byl v lednu loňského roku po zásahu americké FBI nečekaně ukončen. V pozdních večerních hodinách úložiště Mega nezvládlo obrovský nápor zájemců a řádově desítky minut nebylo vůbec dostupné.

Mega sídlí na novozélandské doméně a datové servery jsou taktéž umístěny na tomto pacifickém ostrovním státě. Odezva tedy nebude ideální, nicméně podle neoficiálních informací se plánuje budování datových serverů i na území klíčových evropských a amerických států.

Kim Dotcom se poučil z předchozí zkušenosti, kdy mu americká vláda ze dne na den uzavřela jeho velmi výnosný byznys – službu Megaupload – z důvodu, že na nejpopulárnějším americkém úložišti byly trvale nahrávány autorsky chráněná díla, a proto je na inovované datové službě k dispozici základní šifrování (prozatím je to řešeno algoritmem AES, později pomocí WebCrypto).

V případě, že na Mega nahrajete jakýkoliv soubor, bude ještě v průběhu uploadování zašifrován, po jeho opětovném stažení na pevný disk počítače je vám bez klíče naprosto k ničemu. Po nahrání souboru na servery Mega ani samotný server nepozná, co jste na něj vlastně nahráli – veškerá odpovědnost za obsah tedy spadá na vaše bedra.

V administraci samozřejmě můžete vygenerovat veřejný odkaz spolu s dešifrovacím klíčem. Obě tyto nezbytné součástí pak můžete poslat svým rodinným příslušníkům nebo přátelům. Nabízí se tedy snadná cesta pro sdíleče warezu, kteří po uploadnutí nejnovějších multimediálních titulů okamžitě umísťují linky na fóra s početnou uživatelskou základnou.

Podmínky služby se neobešly bez klasické fráze, že je „výslovně zakázáno na servery Mega nahrávat soubory, které jsou autorsky chráněné a zákony vaší země je nedovolují nahrávat a veřejně šířit“.

Prozatím však služba funguje jako alternativa k oblíbeným cloudům Dropbox, SkyDrive, Google Drive apod. Každý nově registrovaný uživatel má v základu zcela zdarma 50GB dostupné kapacity.

Jedná se však o ranou verzi a v tuto chvíli není vůbec jasné, jakým směrem se služba bude v budoucnu ubírat. Jako konkurent zavedeného Dropboxu, SkyDrive a Google Drive asi příliš neuspěje. Pravděpodobnější je scénář postupného uvolňování podmínek a navrácení službě prvky Megauploadu, tedy znovuzískání pověsti pirátského doupěte s hromadou autorsky chráněných děl.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *