TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Včera proběhla konference společnosti Apple s názvem World Wide Developer Conference, která se koná každoročně a bývají na ní představovány nejvýznamnější novinky daného roku. Celý večer moderoval nemocný šéf společnosti Steve Jobs a ten také představoval některé produkty.

Apple na konferenci seznámil novináře se třemi novinkami – Mac OS X Lion, mobilní operační systém iOS 5 a iCloud. První z nich je operační systém pro desktopy a notebooky, který je na trhu již deset let. Jedná se o novou verzi Mac OS X Lion. Celkově má přinést 250 novinek, ale Apple jich ukázal všeho všudy pouze deset.

Jednou z inovací, kterou „Lev“ svým uživatelům přinese budou vylepšená multi-touchová gesta. Konkrétně se jedná o posouvání, přibližování a oddalování, které jsou známé z telefonů s nainstalovým systémem iOS. Tyto gesta se projeví také v internetovém prohlížeči Safari.

Nově můžete přepnout okno či aplikaci do režimu fullscreen pomocí nové možnosti v pravém horním rohu, jež se bude nacházet vedle položky ukončit či minimalizovat v rámci nabídky daného okna.

Inovace se dočkal také obchod s aplikacemi Mac App Store. Ten je s novou verzí systému zase o něco přehlednější a je podobný tomu „mobilnímu“, který známe z iPhonu a iPadu. Nyní se zobrazí také informace o tom, že vyšla nová verze nainstalované aplikace. Mimo jiné přibyl Launchpad, což je jakási domovská stránka nainstalovaných aplikací a můžete tak k nim mít jednoduchý přístup.

Další na řadě je Resume. Pod tímto pojmem se schovává užitečná funkce, která se stala nedílnou součástí mobilního operačního systému iOS. Jejím úkolem je uložit rozpracované aplikace ve stavu před ukončení. Například pokud si v prohlížeči najedete na stránku suprklikacky.cz a webbrowser zavřete a poté jej znovu spustíte, tak se zase objeví portál suprklikacky.cz.

AirDrop je systém pro sdílení souborů založený na bezdrátové síti Wi-Fi, díky kterému má být přenos souborů rychlý a jednoduchý.

Mail, tak se jmenuje poštovní klient zabudovaný v operačním systému od Applu a ten si má s sebou přinést rozhraní ze sesterské aplikace na iPadu. „Pošťák“ je teď mnohem inteligentnější a dokáže lépe organizovat příchozí zprávy. Vyhledávání v poště se také výrazně zlepšilo.

Novinek, jak jsem psal výše, je celkově asi dvě stě padesát. Zde jsem vyjmenoval pouze určité, o kterých si myslím, že domácího uživatele zaujmou nejvíce. Pokud chcete nový Mac OS X Lion znát do detailu, můžete se na výčet všech novinek podívat zde.

Mac OS X Lion vyjde v červenci roku 2011. Upgrade vyjde na necelých 30 dolarů, ale zato jej můžete použít na všechny počítače Mac, které dovolují přechod na tuto verzi.

5 Responses to Konference WWDC: Mac OS X Lion byl představen

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *