TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Ve čtvrtek přišel Apple s tiskovou zprávou, ve které oznámil, že nová verze desktopového systému Mac OS X bude uvolněna na celosvětový trh v létě letošního roku. Kódové označení 10.8 ponese název „Mountain Lion“, což v překladu do češtiny znamená „puma“.  Vidíme, že Apple neopouští od trendu pojmenovávat jednotlivé verze systémů podle divokých šelem.

Úvodem je nutno říci, že Apple oficiálně vypustil z názvu svého operačního systému slůvko „Mac“ a od nynějška budou tvořit základní název systému pouze tato tři písmena „OS X“.

Dozvěděli jsme se také několik nových funkcí, které se v nadcházející verzi operačního systému OS X objeví. Nutno dodat, že většina z nich je převzatá z mobilní verze jablečného systému a můžeme si tedy všimnout vývojové tendence vzájemného propojování všech zařízení tak, aby byly všechny synchronizované služby dostupné na každém iZařízení.

Tímto krokem Apple započal přirozenou evoluci  – chce vytvořit jeden ekosystém postavený na bázi iCloudu, do kterého lze přistupovat jak z iPadu, iPhonu, tak i Macu a právě níže uvedené aplikace ho k této myšlence posunou zase o něco blíže.

Samozřejmě se k tomu snaží přiblížit i konkurenční Microsoft, který staví na platformě Windows. Nedávnou vypustil na trh nové smartphony s Windows Phone 7.5 „Mango“, jež obsahují kancelářskou sadu Office, která je výborně propojena s desktopovými Office. Microsoft jde ale dál. S vydáním Windows 8, které budou obsahovat grafické rozhraní Metro přizpůsobené dotykovému ovládání, se chystá vyrazit do neznámých vod s tablety, kde ještě může zahýbat kartami a iPad sesadit z pomyslného trůnu nad tabletovým trhem.

Nyní se již podíváme na jednotlivé aplikace, které budou obsaženy v OS X 10.8 Mountain Lion:

iCloud – jde o klasický model cloudu, kdy nahrajete na vzdálené úložiště soubor a ten si budete moci otevřít na jakémkoliv zařízení Applu s podporou iCloudu. V minulém roce byl společně s novou verzí mobilního operačního systému iOS 5 uvolněn pro telefony iPhone a nyní jej Apple spouští i pro desktopový systém.

Messanges – nový IM klient nahrazuje stávající iChat. Applisté si jej mohou vyzkoušet už nyní, betaverze je již k dispozici ke stažení.

GameCenter – aplikace určená náruživým hráčům, kteří mohou porovnávat síly díky multiplayer módu.

Reminders and Notes  (upomínky a poznámky) – dnes je toto samozřejmostí v mobilním systému. Nyní si napíšete nějakou upomínku na svém Macu a systém vás na ni včas upozorní. Nejrůznější poznámky si také můžete „přilepit“ přímo na pracovní plochu.

Notification Center – oznamovací oblast je známa ze všech smartphonů. Všechny dialogy jsou soustředěny do jedné lišty. Například příchozí zpráva, dostupné aktualizace, hlášky typu „aplikace byla úspěšně nainstalována“, apod. Panel bude implicitně umístěn v pravé části obrazovky, nejspíš bude možné si jej přemístit jinam.

Gatekeeper – s narůstajícím počtem uživatelů Maců se přímo úměrně zvyšuje také počet virů a útoků. Tento program zabrání škodlivému kódu, aby se spolu s určitou aplikací nainstaloval do počítače. Jednoduchým způsobem – neverifikovanou aplikaci do systému nedostanete.

Share Sheets – jednoduchá aplikace pro sdílení nativních aplikací pomocí mailu, textové zprávy, Facebooku či Twitteru.

Twitter – klient pro tuto sociální síť bude nově přímo integrován v Mountain Lionu.

AirPlay Mirroring – zrcadlení obrazu. Tato věc je dnes již možná pomocí tabletu iPad. Díky této aplikaci můžete zrcadlit obraz na domácí televizi skrze krabičku AppleTV.

Chinese features (čínské znaky) – západní svět tuto novinku neocení, nicméně z ní lze vypozorovat to, že se Apple věnuje také východním zemím. Proč? Z jednoduchého důvodu – v současné době je Čína označována jako stát s největším ekonomickým potenciálem, a toho chce každá (nejenom technologická) firma náležitě využít.

Celkově je nových funkcí asi kolem stovky, v tomto článku jsme však shrnuli pouze ty nejzajímavější.

Na závěr se sluší zmínit, na kolik tento upgrade operačního systému přijde. Podle posledních informací to vypadá na sumu 30 dolarů (stejně jako u předchozí verze – Mac OS X Lion), což je v přepočtu na české koruny zhruba šest stovek, a to se myslím dá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *