TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Pakliže jste si před nedávnem koupili nový počítač, bývá zvykem, že výrobci spolupracující s Microsoftem do něj předinstalovávají spolu se systémem Windows 7 také kancelářský balík Office 2010, konkrétně edici Microsoft Office 2010 Starter. A ta i přes velká omezení obsahuje skrytou možnost, vytvořit si kopii zmíněné edice na USB klíčenku, kterou pak můžete spouštět na libovolném počítači s nainstalovanými Windows.

Novinka, se kterou přišel Microsoft až v polovině roku 2010 s vydáním Office 2010, s sebou nese výrazná omezení funkčnosti a v pravém panelu se zobrazuje reklamní banner. Tato konkrétní edice obsahuje pouze aplikace Word (textový editor) a Excel (tabulkový procesor). Verze Starter je však zbavena mnoha možností a funkcí :

 • nelze si přizpůsobit pás karet (Ribbon)
 • absence podpory VBA
 • nejsou podporována Windows XP, Office Starter poběží pouze na Windows Vista SP2 a vyšších verzích
 • k Officům není poskytováno instalační médium (ani je nelze stáhnout z webových stránek)
 • v Excelu není možné vytvářet kontingenční tabulku ani příslušný graf
 • chybí možnost upravovat práva k vytvořeným dokumentům

Nicméně pro nenáročné uživatele, kteří potřebují jednou za čas napsat a vytisknout nějaký jednoduchý dokument či vytvořit tabulku s domácími měsíčními náklady v Excelu, myslím, že je tato verze plně dostačující. A pokud vám funkčně edice Starter nevyhovuje, můžete sáhnout po relativně laciné plné verzi Office pro studenty a domácnosti (pouze pro nekomerční použití), která obsahuje plnohodnotné aplikace Word, Excel a PowerPoint (tvorba prezentací).

Office pro domácnosti lze získat za cenu zhruba 2,5 tisíce korun včetně DPH, za tuto sumu obdržíte licenci ve formě PKC (bude vám zaslán produktový klíč bez média, samotný Office si pak stáhnete z internetu), krabicová verze vás pak vyjde na necelé tři tísíce korun včetně daně.

Pakliže nechcete platit za kvalitní produkty a zároveň nehodláte warezit a nelegálně užívat jinak placených programů, je zde příjemná varianta v podobě bezplatného open-source kancelářského balíku OpenOffice.org či LibreOffice.

Microsoft Office 2010 Starter z USB klíčenky

Nyní se ale vraťme k titulku článku. Jak tedy nakonfigurovat vše potřebné, aby bylo možné spustit Office 2010 (Starter se všemi omezeními) na kterémkoliv počítači v domácnosti, ve firmě či u kamaráda pomocí USB klíčenky:

Spusťte tedy na svém lokálním počítači Office 2010 Starter (třeba aplikaci Word). Přejděte do nastavení pomocí položky Soubor (File), pokračujte volbou Nápověda (Help) a vyberte možnost Mobilní použití systému Office (Take Office With You).

Prvně musíte vybrat, na který flash-disk chcete kopii Office Starter nainstalovat, kterou budete moci spustit (bez instalace) po připojení USB klíčenky k počítači s nainstalovanými Windows. Pokračujte volbou Install (Instalovat).

Nyní se začnou na flashku kopírovat data, která jsou nezbytná pro pozdější spuštění Office (zaberou asi 400MB z celkové kapacity klíčenky), část z nich se bude také stahovat z internetu, proto je nutné býti připojený k síti. Po pár minutách je flashka připravena a Office 2010 pro USB disk nakonfigurován. Okno můžete zavřít pomocí Close.

Nyní stačí nastavený flash-disk připojit k počítači a spustit z něho soubor Office.exe. Poté vyberte, která aplikace se má aktuálně spustit. Pakliže spouštíte Word (případně Excel) prvně, nejprve se musí provést nezbytné konfigurační kroky a proces přípravy spuštění, což však zabere maximálně tři minuty čistého času. Po opakovaném zapínání bude tento proces značně rychlejší.

Nyní už se zobrazí dobře známá aplikace Word (Excel) se všemi omezeními, které jsem popisoval výše.

Aplikace Word v rámci kancelářského balíku Office 2010 Starter. Charakterizace této bezplatné edice - absence mnoha funkcí a otravná reklama.

Aplikace Word v rámci kancelářského balíku Office 2010 Starter. Charakterizace této bezplatné edice - absence mnoha funkcí a otravná reklama.

2 Responses to Microsoft Office 2010 Starter: lze je používat z USB (flashky)

 • Ing. Ladislav Málek říká:

  Microsoft Office 2010 Starter z USB klíčenky

 • Ing. Ladislav Málek říká:

  Mám zájem používat program Microsoft Office 2010 Starter zdarma jak pro text soubory Word, tak i pro tabulkové soubory Excell.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *