TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Na trhu je záplava všelijakých antivirových balíčků. Kvůli konkurentům musí vývojáři neustále vydávat nové verze svých produktů. Mezi nimi je i společnost Symantec, která tento týden uvolnila pátou verzi svého stěžejního produktu Norton 360. Jedná se o kombinaci antivirového systému s optimalizací celého počítače.

Po stažení souboru z oficiálních stránek Symantecu, jsme spustili instalátor, který nabízí vložení licenčního klíče a poté zvolíte možnost nainstalovat a po asi jedné minutě je program připraven k použití. V instalátoru se ještě nabízí možnost vlastních voleb, které však umožňují změnit pouze cílový adresář, do kterého se antivir nainstaluje. Nemáte možnost výběru funkcí, které si přejete společně se základním produktem nainstalovat.

Norton 360 je svým prostředím přívětivý i pro počítačové laiky, k ovládaní programu tedy nemusíte mít žádné výjimečné znalosti v oboru IT a tento software je tak určen pro klasické domácí uživatele. Určitě zaujme jednoduchým uživatelský rozhraním, srozumitelným jazykem a příjemnou grafikou.

Na nejnovější verzi Nortonu 360 je překvapující nová mapa potencionálních hrozeb. Jsou na ní vyobrazena města po celém světě, která za posledních 24 hodin zaznamenala největší počet virových hrozeb. Pokud vám tato mapa nevyhovuje, můžete ji zaměnit za funkci Online Family, která umožní zaznamenat surfování dítěte po internetu. Můžete aktivovat ještě třetí funkce s názvem Norton Safe Web, která ověří, zda je vámi zadána webová stránka zcela bezpečná a neobsahuje žádný malware. Upřímně řečeno mi tyto funkce přijdou zcela zbytečná, protože žádné praktické využití ze svého pohledu jsem neshledal (nepotřebuji žádné statistiky o virových útocích ve světě). Tyto „blbinky“ jsou určeny spíše pro technicky zdatné uživatele, kteří se o bezpečnost počítačů zajímají více.

Všeobecně internetem panuje dogma, že programy Norton „vynikají“ svoji náročností na hardware počítače. To je již minulostí, jelikož nejnovější verze jsou výborně optimalizovány a jsou vhodné i pro slabší sestavy. Konkrétně Norton 360 ve verzi 5.0 využívá z operační paměti pouze 20 MB, při skenování se tato hodnota vyšplhá na dvojnásobek, stále je to však velmi příjemné a komplexní bezpečnostní balíček nezpomaluje počítač vysokým zatížením na RAMku. Samozřejmě procesor byl vytížený při procesech mnohem více. Při kompletním skenování se hodnota vyšplhala až na 75%. Nejedná se tedy o nejméně náročný antivir na „železo“, avšak vzhledem k nabízeným funkcím jsou stále naměřené hodnoty na relativně slušné úrovni.

Norton 360 5.0 skutečně obsahuje mnoho nástrojů. Mezi ně patří pochopitelně ochrana v réalném čase pomocí antiviru, antispywaru a firewallu. Mezi další bezpečnostní součásti se řadí antispam a ochrana identity. Nechybí ani možnost pravidelného zálohování dat. Dále můžete optimalizovat disk vašeho počítače a s tím také souvisí odstraňování nepotřebných souborů z pevného disku.

Možnosti nové verze bezpečnostního balíčku Norton 360.

Možnosti nové verze bezpečnostního balíčku Norton 360.

Zvláští funkcí je ochrana sociálních sítí. V tomto případě jde o zabezpečení vašeho Facebook účtu. Tato funkce bude skenovat zeď a může odhalit potencionálně nebezpečné statusy, které v sobě zahrnují například odkaz na nebezpečnou stránku. V praxi však nevíme, jak to funguje, jelikož žádný „nebezpečný“ příspěvek se na mé zdi nenacházel.

Při skenování počítače se tento antivir umístil v testu společnosti AV-Comparatives velmi dobře. Dokázal odhalit 98,6% virů. Tím tedy předběhl i své konkurenty, ze známějších například brněnský AVG Antivirus. Při skenování můžete volit ze tří režimů – Rychlé skenování, ve kterém program prověří pouze klíčové oblasti systému. Druhou možností je úplné prověřování, kdy antivir prověří všechny oddíly disku a následně spustí zálohu dat. Poslední možností je vlastní prověřování, kdy vy sami nastavíte, co se má kontrolovat.

Základní uživatelské rozhraní.

Základní uživatelské rozhraní.

Zabudovaný firewall je z hlediska obrany na vysoké úrovni. I přesto, že je velmi silný a dokáže odrazit mnoho útoků z venčí, zachoval si náležitou jednoduchost a je tedy vhodný i pro počítačové neodborníky. Při potenciální nebezpečí vyskočí hláška, ve které se aplikace zeptá, zda tuto akci povolit, či nikoliv.

Poslední funkcí systému je zmíněná optimalizace pevného disku za účelem zvýšení celkové rychlosti a odezvy operačního systému. Odstranění nepotřebných souborů zcela určitě k lepšímu výkonu pomůže.

ZÁVĚREM : Celkově se jedná o jednoduchý, lehce použitelný a efektivní bezpečnostní balíček. Je vhodný i pro uživatele, kteří se v počítačích příliš nešťourají díky přívětivému uživatelskému rozhraní. Dalším kladem je zcela určitě nízká hardwarová náročnost (při ochraně na pozadí o něm nevíte, nezatěžuje totiž enormně hardware jako jiné antiviry). Můžete si jej zakoupit v České republice za cenu 1 899,- Kč vč. DPH. Za tuto sumu obdržíte licenci pro tři počítače na dobu jednoho roku. Zkušební verzi si můžete stáhnout z oficiálních stránek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *