TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Nová verze populárního kancelářského balíku Microsoft Office 2013 přišla s velkou změnou. Kompletně celé prostředí bylo přizpůsobeno dotykovým počítačům, které se v současné době prodávají lépe než klasické stolní počítače nebo notebooky. Procesem uzpůsobení UI pro ovládání prsty si prošel i operační systém Windows 8, který obsahuje revoluční prostředí Metro, jež je navrženo právě pro tablety a dotykové ovládání obecně.

A právě ono dobře známé Metro bude obsahovat nová verze Windows RT. Jde o speciální verzi Windows 8 naprogramovanou pro úsporné počítače (rozuměj tablety a hybridní tablety; pro telefony Microsoft vyvíjí mobilní systém Windows Phone 8 ) běžící na platformě ARM, která ale nebude obsahovat prostředí desktopu – Aero. Za to však může slíbit vyšší výdrž na baterii a autorizované aplikace pro Windows RT z obchodu s aplikacemi Windows Store.

Jelikož jde o systém z dílny Microsoftu, musí jít softwarový gigant všem vývojářům příkladem a pochopitelně jako první oznámil vydání vlastního softwaru pro tuto speciálně navrženou verzi systému – nejde o nic jiného než o kancelářskou sadu Microsoft Office 2013 RT.

Microsoft Office 2013 a jeho tabulkový procesor Excel přizpůsobený ovládání dotyky prstů.

Microsoft Office 2013 a jeho tabulkový procesor Excel přizpůsobený ovládání dotyky prstů.

Verze Office 2013 pro Windows RT se bude oficiálně nazývat Office Home & Student 2013 RT  (Office 2013 RT pro domácnosti a studenty) a balík Wordu, Excelu, OneNote a PowerPointu bude jako výchozí program nainstalován na zařízeních s Windows RT. Prozatím není jasné, zda půjde o privilegium Microsoftu, který jako jediný z výrobců tabletů bude moci kancelářskou sadu předinstalovat na své oznámené tablety Microsoft Surface, nebo zda půjde o klasickou součást systému Windows RT bez ohledu na značku či výrobce dotykového počítače.

Vzhledem k fatu, že Microsoft před časem oznámil, že telefony s předinstalovaným Windows Phone 8 budou bez ohledu na výrobce vybaveny speciální verzí Office pro prohlížení a základní editaci dokumentů vytvořené ve Wordu, Excelu nebo PowerPointu, tak se automaticky předpokládá, že s touto strategií bude pokračovat i v tabletových Windows RT.

Office 2013 RT nabízí několik změn oproti desktopové verzi. Některé například zajistí delší výdrž na baterie, mohu zmínit drobnost jako je blikající kurzor. Pokud uživatel nebude pár minut Office aktivně používat, nastavení časovače blikání kurzoru bude upraveno, v případě, že jeho nečinnost bude delšího rázu, kurzor přestane blikat úplně. Kancelář Office RT nebude podporovat funkce založené na ActiveX. Více informací se dozvíte v samostatném článku na oficiálním blogu vývojářů Office.

Windows RT a tablety Microsoft Surface spatří světlo světa 26. října 2012 (stejně jako desktopové Windows 8). Microsoft do Windows 8 z počátku integruje zkušební (Preview) verzi Office RT, v průběhu listopadu, kdy vyjde finální verze kancelářského balíku pro tablety, se dosavadním majitelům Windows RT a Office RT objeví aktualizace (prostřednictvím Microsoft Update) na poslední verzi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *