TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Právě dnes si něco málo povíme o inovativní službě, která do jisté míry souvisí s hojně skloňovaným cloudem, kdy máte nejrůznější data na vzdálených serverech a můžete si je stáhnout skrze klienta do svého stolního počítače, notebooku, tabletu nebo chytrého telefonu. Ale vývojáři jdou ještě dál.

Online služba OnLive.com nabízí možnost zahrát si moderní hru i na slabších sestavách, protože samotné výpočetní procesy probíhají na vzdálených serverech a k vám do počítače se jednoduše řečeno streamuje jenom obraz. Takže jedinou podmínkou pro provoz OnLive je relativně rychlé internetové přípojení se slušnou odezvou (ping).

Programátoři OnLive.com tuto službu směřují zejména na mobilní zařízení jako jsou smartphony či tablety. Nicméně už nyní se nabízí otázka, zda není lepší si zahrát hru primárně určenou pro desktopy na PC-éčku. Pokud chcete při hraní náležitý komfort, asi nebudete matlat prstem po nanejvýš deseti palcovém tabletovém displeji.

Služba dává smysl za předpokladu, že bude používána na desktopu, protože hry v ní obsažené jsou určeny právě pro platformu PC, kdy se počítá s ovládáním pomocí klávesnice a myši. Abyste si udělali představu – OnLive.com obsahuje přes dvě stě padesát her, a z těch známějších se sluší zmínit rallye Dirt 3, RPG Assassin’s Creed: Revelations, akční Mafia 2, detektivní L.A. Noire, Saints Row: The Third, Driver: San Francisco, budovatelská strategie Tropico 4.

Nyní se dostáváme ke specifikům samotné herní služby. Zadáním e-mailu, hesla, přezdívky a data narození se na stránkách OnLive.com jednoduše zaregistrujete a jako nový zákazník obdržíte bonus – 30 minut hraní zdarma. Posléze si do svého počítače či tabletu musíte stáhnout a nainstalovat nativního klienta.

Základní obrazovka nativního klienta OnLive.

Základní obrazovka nativního klienta OnLive.

Jak jsme naznačil výše, obchodní model je postavený na herním času, resp. počtu dnů, kdy můžete neomezeně hrát nabízené gamesky. Také existuje varianta, kdy si zakoupíte hru natrvalo a tu pak můžete neomezeně, bez ohledu na uběhnutý čas, pařit. Ceny jsou rozhodně přijatelnější, než když zakoupíte hru v českém eshopu či kamenném obchodě.

Všechno se to zdá pěkné, ale je tu jeden (velký) háček – v současné době totiž není možné oficiální cestou těchto relativně výhodných podmínek využít, jelikož evropské státy nejsou prozatím zahrnuty v obchodním modelu. Víme, že se plná verze služby OnLive.com spustí i v Evropě, ale kdy to přesně bude, nikdo neví.

Po úspěšné instalaci aplikace OnLive si ji spusťte a přihlašte se ke svému účtu pomocí mailové adresy a hesla. Při pokusu přihlásit se ke službě může vyskočit chybová hláška týkající se špatné konfigurace firewallu. Takže řešení jsou dvě – vypněte softwarový firewall (případně udělte výjimku právě tomuto klientu) v rámci Windows nebo v nastavení routeru povolte požadovaný protokol.

Jakmile se úspěšně přihlásíte objeví se nové okno v režimu fullscreen, kde máte několik dlaždic s volbami. V rámci nastavení je klasická možnost spárovat účet OnLive.com s Facebookem a následně sdílet nahrané skóre s vašimi přáteli, můžete vypnout zvuk či aktivovat Voice Chat, kdy si můžete během hraní volat s kamarády.

Hry si můžete zakoupit ve webovém rozhraní nebo také přímo v nativní aplikaci OnLive. Ve valné většině případů si hru lze koupit na tři nebo pět dní, případně doživotně.

Nyní už tedy můžeme překročit k samotnému hraní zvolením položky Arena. Na této obrazovce vidíte právě hrané hry. Po kliknutí na některou z nich se přesunete na herní pozici třeba některého Američana a můžete sledovat a hodnotit jeho kroky ve hře. OnLive.com tedy lze využít i jako gameplay video, a až po jeho zhlédnutí zjistíte, zda by vás hra mohla chytnou a na základě toho se pak rozhodnete ke koupi dané gamesky.

Samozřejmě se můžete stát přímým účastníkem hry zvolením Play Now. Ihned po spuštění hry si můžete všimnout pro někoho významného negativa. Jak se dalo očekávat (vzhledem k náročnosti na servery a následnému odesílání dat na váš počítač) žádná z her neběží v nejvyšších možných detailech. Pokud však vezmete v potaz, že byste na netbooku takovou hru nerozjeli vůbec, tak OnLive.com je stále přijatelnější řešení (jinak řečeno – všechno lepší než nic).

Co si myslíte o tomto herním serveru? Dokážete se vyrovnat s nižšími grafickými detaily, nebo si hru raději koupíte v klasické podobě a nainstalujete ji na pevný disk svého zařízení?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *