TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Jednou z nevýhod kterékoliv verze operačního systému Windows je po delší době používání značné zpomalení kompletně celého systému. Neustále instalujeme a odinstalováváme aplikace, kopírujeme, nastavujeme… To se musí nějakým způsobem po určitém časovém úseku projevit. Konkrétní forma je, že přihlašování se k systému trvá nezvykle dlouho, při práci v systému probíhá neustálé cashování z disku, spouštění aplikací a her je pomalé, kopírování souborů už není, co bývalo.

A právě v dnešním článku bych se chtěl zaměřit na možnosti, jak daný nešvar co nejjednodušeji a zároveň nejefektivněji (v rámci mezí) řešit. Přinesu několik tipů na programy, které dokáží systém účinně „odbrzdit“, několik nástrojů obsahuje přímo systém Windows, protože Microsoft si  je tohoto problému naštěstí vědom a v nadcházející verzi svého systému Windows 8 by měl zapracovat na lepší souborové správě a lepší optimalizaci systémových registrů.

CCleaner – komplexní čistič nepotřebných souborů na disku

Ve zkratce si řekneme, co všechno daný nástroj dokáže. Má několik polí působnosti. Vyhledá neplatné položky v registrech, odstraní nepotřebné soubory z disku a pozůstatky v systému po aplikacích, které byly nedůkladně odinstalovány. Dále umožní vyčistit stopy po programech třetích stran, včetně internetových prohlížečů (IE, Chrome, Firefox), kdy přímo z CCleaneru můžete smazat historii navštívených webových stránek.

Jde o bezplatnou aplikaci, která zabere na pevném disku pouhých pár megabajtů. Podporuje následující operační systémy: Windows XP, Windows Vista a Windows 7, lze jej však nainstalovat i na starší verze Windows. CCleaner spustíte také na v září (2011) uvolněné vývojové verzi nejnovějšího OS Windows 8. CCleaner ke stažení zde.

V nabídce možností můžete ovlivnit, do čeho všeho se má CCleaner pustit. Zda má mazat i historii v prohlížečích nebo vysypat koš...

V nabídce možností můžete ovlivnit, do čeho všeho se má CCleaner pustit. Zda má mazat i historii v prohlížečích nebo vysypat koš...

„Vyčistění disku“ – nástroj integrovaný ve Windows

Alternativou k CCleaneru může být nástroj obsažený v základní instalaci Windows 7 a Windows XP. Jde opět o čistič nepotřebných souborů na pevném disku. Dokáže odstranit historii surfování v Internetu Exploreru, vymaže miniatury obrázků (pro rychlejší znovu otevření fotky si Windows ukládá duplikáty menší velikosti), vysype koš a další. CCleaner je o (velký) kus lepší než windowsácká varianta. „Vyčištění disku“ totiž chybí mnoho funkcí (například nedokáže systém zbavit neplatných položek v registru) a CCleaner má o několik tříd lepší skenovací jádro.

Dostanete se k němu pomocí nabídky Start – Příslušenství – Systémové nástroje. Zvolíte oddíl, který má být analyzován a poté můžete vybrat, co se má trvale vymazat, potvrdíte tlačítkem OK a systém je „vyčištěn“.

Nativní aplikace v rámci systému Windows. Nástroje třetích stran jsou rozhodně efektivnější.

Nativní aplikace v rámci systému Windows. Nástroje třetích stran jsou rozhodně efektivnější.

Defraggler – účinná defragmentace disku

Fragmentace disku má velký vliv na zpomalení celkové odezvy systému. Fragmentace je vlastně postupné špatné uspořádání položek s informacemi o souborech na konkrétním oddílu HDD. Je to zapříčiněno tím, jak neustále kopírujeme, přesouváme a mažeme soubory. Defragmentace je proces, který dává zpět dohromady ony položky, které k sobě přirozeně patří a tím pádem je pak systém nemusí hledat po celém disku, ale má je pěkně u sebe.

Defragler je opět freewarový program, který běží pod Windows XP, Windows Vista i „Sedmičkami“. Vezme si pouhé 4MB místa z pevného disku. Umožní defragmentovat svazky disku naformátované v NTFS a FAT32. Defraggler ke stažení zde.

Defraggler - účinný, pohodlný, relativně rychlý nástroj pro defragmentaci souborů na pevném disku.

Defraggler - účinný, pohodlný, relativně rychlý nástroj pro defragmentaci souborů na pevném disku.

„Defragmetace disku“ – další aplikace v rámci Windows

Microsoft do svého systému zakomponoval vlastní optimalizační nástroje, které však nejsou v konečném důsledku v porovnání s ostatními programy, jež jsou volně dostupné ke stažení na webu, příliš efektivní. Patří mezi ně již zmíněné „Vyčištění disku“ a právě tento nástroj sloužící k defragmentaci disku. Pokud jste nezkušený laik a nechcete (bojíte se) či nevíte, jak instalovat další aplikace, je možné použít i tuto alternativu v podobě tohoto Windows nástroje. Je třeba říci, že použití aplikace „Defragmetace disku“  je rozhodně lepší než disk nechat bez povšimnutí s hromadou neuspořádaných dat a informací, které zbytečně brzdí chod systému.

Defragmentace disku - aplikace, kterou získáte nainstalováním kterékoliv edice Windows 7, Vista či XP.

Defragmentace disku - aplikace, kterou získáte nainstalováním kterékoliv edice Windows 7, Vista či XP.

MsConfig – konfigurace systému (konkrétně nastavení „Po spuštění“)

Poslední tip se hodí v případě, že jste zaznamenali pomalé přihlašování se do systému, tzn. od zadání hesla uživatele až po nastartování celého rozhraní Windows (tedy až po tu dobu, kdy můžete s počítačem začít v pohodě pracovat). Ne příliš svižné načítání můžeme dávat za vinu nedostatečné kapacitě operační paměti (RAM), ale mnohdy si za to může sám uživatel, který nehledí-nevidí, instaluje velké množství softwaru (který ve většině případů ani nevyužije) a ten se sám od sebe nastaví, aby se automaticky spouštěl po startu. A právě msconfig nám umožní nakonfigurovat, které aplikace chceme spouštět „Po spouštění“ a které nikoliv.

MsConfig - nastavení aplikací spouštějících se při startu systému. Přejdeme do záložky "Po spuštění", kde vidíme seznam nainstalovaného softwaru. U každého můžeme volit, zda se má zapínat po přihlášení, nebo ne.

MsConfig - nastavení aplikací spouštějících se při startu systému. Přejdeme do záložky "Po spuštění", kde vidíme seznam nainstalovaného softwaru. U každého můžeme volit, zda se má zapínat po přihlášení, nebo ne.

Dnes představené rady jsou ty základní, zato jde o rozhodně funkční a efektivní metodu, jak po čase (od instalace Windows) řešit problém – výrazně zpomalený systém. Další tipy od všemožných „znalců“ dané problematiky jsou pak většinou výrazně méně účinné, někdy mohou být dokonce kontraproduktivní.

Pokud chcete komplexní software, který vyřeší všechny problémy popisované výše, můžete sáhnout po bezplatném Advanced System Caru – dokáže vyčistit registry, umí odstranit zbytečné soubory na disku a provést defragmentaci, zkrátka optimalizační free program se vším všudy.

One Response to Optimalizace systému – několik tipů pro rychlejší běh Windows

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *