TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Kalifornský soud rozhodl ve věci patentového sporu mezi americkým Applem a jihokorejským Samsungem. Porota dala za pravdu Applu a Samsung musí svému rivalovi zaplatit odškodné ve výši 1,05 mld. amerických dolarů, protože porušil několik jeho registrovaných patentů. Samsung na druhou stranu po Applu požadoval 14,40 USD za každé prodané jablečné zařízení jakožto licenční poplatek za patenty, jež ve svých rukách drží naopak Samsung (týkající se např. konektivity 3G). Soud tento požadavek nepřijal.

Nyní se ve stručnosti podíváme na to, jaké patenty jsou předmětem sporu na základě něhož byla Samsungu vyměřena astronomická pokuta. Pokud se rolováním dostanete na konec stránky, uživatele o tom upozorní gesto mírného odrazení (zajímavostí je, že výchozí Android touto funkcionalitou nedisponuje, Samsung ji do svých zařízení zařadil v rámci své vlastní nástavby původního Androidu).

Další patent se týká zoomování. Dnes považujeme za standard, že všechny chytré telefony bez ohledu na platformu používají pro přiblížení dotyk dvou prstů zároveň. Ale první, kdo si toto gesto zaregistroval na patentovém úřadě, byl právě Apple. Soud také uznal to, že Samsung porušil designové patenty Applu. Jde třeba o tak obecnou věc, že tablety a telefony mají zakulacené rohy nebo tlačítko „Home“.

Po strategické poradě právního oddělení Samsungu jistě bude následovat odvolání. Apple zase plánuje podat návrh na zákaz prodávání jihokorejských mobilních zařízení na celém americkém trhu. Pokud by to vyšlo, trpěli by tím nejvíce koncoví zákazníci, protože Apple by mohl diktovat podmínky trhu. Měl by téměř monopol v USA a ceny jeho jablečných zařízení by mohly zase o něco povyskočit, jelikož by byla odstraněna relevantní konkurence.

Samsung by zase zvýšil ceny svých produktů na jiných trzích, protože někdo přece musí zaplatit onu pokutu a nahradit ušlé zisky za americký trh.

Dva se hádají a třetí se směje, tak to prostě bývá. Microsoft se raduje, protože Apple plánuje útok na Google a jeho mobilní operační systém Android, jež je na celosvětovém trhu zastoupen šedesáti procenty. Pokud by Apple podal žaloby na další výrobce telefonů a tabletů s Androidem a v těchto soudních sporech by uspěl, následky by byly nedozírné, pro některé společnosti možná likvidující. V nejhorším možném scénáři by některé asijské značky úplně zanikly.

Microsoft spolu s Nokií (s níž uzavřel dohodu o partnerství) bojují proti nízkým prodejům modelů Nokia Lumia, jež obsahují jako softwarový základ microsoftí OS Windows Phone. A těmto dvou by určitě pomohlo oslabení Androidu na úkor právě Windows Phone telefonům.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *