TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Od ledna 2012 běží veřejná betaverze online podoby na PC oblíbené strategické hry Settlers, pro jejíž spuštění vám bude stačit běžný webový prohlížeč. Nepůjde o nic jiného, než o koncept všeobecně známých webbrowser gamesek, kterých je na internetu skutečně mnoho a problémem je, že vývojáři hráčům nepřináší ve svých dílech nic nového. Podívejme se, jak je na tom Settlers Online, zda se nějak vymyká zavedeným mechanismům.

Každý stratég musel někdy hrát na desktopu dnes již legendární Settlers. První díl středověké strategické hry vyšel v průběhu roku 1994. Tehdy tato hra vybočovala z normálu. Nešlo o přebrané myšlenky jiných autorů té doby, ale Settlers byly mnohem revoluční. Koncept vytvořit efektivní ekonomiku od nejmenších základů  a až pak vyrazit do boje, tu skutečně v takové podobě ještě nebyl.

Pro neznalé věci, co myslím konkrétně tou složitější ekonomikou – natěžit dřevo, postavit obytné budovy, ze kterých se rekrutují občané vaší osady, následně vybudovat obilnou farmu a postavit stavení vodohospodáře. Pro pečení chleba, bez kterého horník těžící rudu nebude pracovat, je zapotřebí mouka. O toho je tu již od pradávna mlýn, který ke svému provozu vyžaduje mouku a vodu. Poté co pekař upeče bochník z dodaných surovin už stačí, aby se onen chléb dostal na správné místo, tedy do dolu, což zajistí nosiči a dosyta najedený dělník může začít rubat (třeba) černé uhlí.

Ekonomický model je však na vyšší úrovni. Ihned ze začátku se vám neobjeví, kde máte umístit důl například na železnou rudu. Nejprve musíte poslat geology, kteří se zaměří na určitý druh nerostné suroviny a po několika minutách se ozvou s tím, že nalezli na určitém místě na mapě hledaný kov. Až pak v objevené lokaci postavíte chatrč s horníkem.

A dnes představovaná online gameska se od tohoto herního mechanismu příliš nevzdaluje. A v propracovaném hospodářství se právě od mnohých internetových her liší. Například Ikariam je zaměřen spíše na vojenskou stránku hry a na drancování vesnic nepřátel, a ekonomika je tak trochu mimo zamýšlený koncept programátorů, ale ať zas nekřivdím i hospodářství má v Ikariamu své místo, i když není sofistikované jako u série Settlers.

Začátkem hry vás provede tutorial, který pomůže s prvními kroky v Settlers Online a za splnění těchto mini-úkolů budete dostávat body (za určitý počet pokročíte o úroveň výš), případně suroviny či v menší míře také (jinak zpoplatněné) diamanty. S vaším pomocníkem si postavíte první těžební budovy, civilní domy a také kasárny pro získání prvních vojenských jednotek nebo taky odhalíte vedlejší území.  Obtížnější mise se vám pak budou nabízet po celou dobu hraní.

Ale co by to bylo za strategii bez válčení. V tomto směru má zase Settlers Online oproti (třeba) Ikariamu body dole. Jakmile vybudujete dostatečně silnou armádu, vyrazíte s ní do okolních panství, které si postupně podmaňujete. Nečekejte žádné taktizování, promyšlené boje, kdy proti jízdě použijete kopitníky a nepřátelskou pěchotu z velké vzdálenosti odstřelují šípy vycvičených lučištníků, jednoduše řečeno – vítězí strana s početní převahou. Nijak zásadně bitvy neovlivňujete.

Nechybí zde ani jistá socializace. V praxi to znamená, že můžete  se svými kamarády komunikovat pomocí soukromého chatu, případně se radit s hráči, kteří jsou na stejném světě jako vy v globálním okně chatu, můžete si vzájemně posílat nejrůznější dárky a bonusy podobně jako ve FarmVille či jiných facebookových hrách.

A jak budou vývojáři na Settlers Online vydělávat? Jednoduchým dobře známým způsobem – pomocí mikrotransakcí. Pokud totiž chcete, aby stavění určité budovy trvalo například místo deseti minut pouze pět, tak si za reálné peníze zakoupíte výše zmíněné diamanty, které pak v samotné hře vyměníte za tyto urychlovací bonusy. Nicméně já osobně těchto metod nevyužívám a tato onlinovka se hraje poměrně slušně i bez (nadstandardních) placených bonusů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *