TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Klíčový člověk Microsoftu Steven Sinofsky po několika letech usilovné práce opouští pozici šéfa vývoje Windows. Microsoft k nastalé situaci nevydal žádné stanovisko a důvody Sinofskeho odchodu z firmy jsou tedy pouze čiré spekulace.

Do Microsoftu Sinofsky nastoupil už v roce 1989, kde v počátcích společně s několika dalšími lidmi vedl divizi kancelářského balíku Office. Jeho hlavní náplní práce však byl dohled nad vývojem operačních systémů – (uživatelsky velmi populární a odbornou veřejností kladně hodnocené) Windows 7 a (26. října 2012 uvolněné) Windows 8. Podle informací, která má server SUPRklikacky.cz k dispozici, neúspěch Windows Vista nespadá na jeho bedra.

Steven Sinofsky na říjnovém (2012) eventu drží své dítko - hybridní tablet Microsoft Surface.

Steven Sinofsky na říjnovém (2012) eventu drží své dítko - hybridní tablet Microsoft Surface.

Posledním velkým projektem Sinofskeho byly samozřejmě nové Osmičky. Vedl totiž tým vývojářů Windows 8 a v tomto směru byl on sám velmi aktivní, což dosvědčuje oficiální blog Windows 8, na něhož velmi často přispíval, zejména v době, kdy se ještě nevědělo jaké nové funkce a možnosti nástupce Windows 7 přinese.

Spolu s vydáním Windows 8 na trh úzce souvisí uvolnění tabletu Microsoft Surface, opět jde o produkt, za nímž stojí Sinofskeho lidé. Podle recenzí z celého světa jde o jednoduchý a zároveň ergonomický koncept hybridního tabletu s odnímatelnou klávesnicí. Zatím se globálně prodává pouze ARMová verze Surface s přeinstalovanými Windows RT, na tuto verzi systému lze instalovat pouze speciálně navržené aplikace pro Metro. Plánuje se zahájení prodeje Surface s dospělým hardwarem a plnohodnotnými Windows 8. Tento koncept, s patřičně odpovídající cenovkou, bude konkurovat klasickým notebookům/ultrabookům.

Neúspěch Microsoft Windows 8 a Surface?

Nabízí se první důvod, proč by mohl Steven Sinofsky softwarový gigant nedobrovolně opustit. V úvodu je však nutné říct, že je to nesmysl a velmi špatně vykonstruovaný důvod odchodu. Není přece možné vyvozovat závěry po 3 týdnech, kdy byl operační systém Windows 8 spolu s ARMovým Surfacem uvolněn na trh.

Je sice pravdou, že obchodní analytici a marketingoví specialisté očekávali, že se Microsoft Surface bude prodávat v mnohem víc kusech, než tomu je ve skutečnosti. Ale musíme zdůraznit fakt, že se nejedná o Apple a jeho vybudovaný kult, kdy se na nové jablečné produkty stojí i několika desítek metrů dlouhé fronty. Hlavním důvodem nižších prodejů je prozatímní nedostatek (pouze pár tisíc) aplikací, které si mohou majitelé Surface RT nainstalovat do svých zařízení. Tímto nedostatkem však v začátcích trpěl také Android Market a AppStore…

Desktopové Windows 8 mají dobrá prodejní čísla zajištěna automaticky. Osmičky budou instalovány jako OEM licence do nových počítačových sestav a notebooků/ultrabooků obchodních partnerů Microsoftu (např. Acer, Lenovo, Dell, HP, Fujitsu, Samsung a spousty dalších). Kromě toho byl spuštěn (do 31. ledna 2013 platný) zajímavý upgrade program, kdy stávající uživatelé Windows XP, Windows Vista nebo Windows 7 mohou na nejvyšší maloobchodní edici Windows 8 Pro přejít za cca. 750,-Kč.

Podle výše uvedených informací nic nenasvědčuje tomu, že by Steven Sinofsky dostal ze společnosti výpověď za špatné výsledky (jako nedávno propuštěný šéf mobilního iOS).

Agresivní způsob šéfování?

Při zveřejnění prvních spekulací (hned po nerelevantnosti špatných výsledcích prodeje Windows 8 a Microsoft Surface) přišla na řadu otázka Sinofskeho prudké povahy, která ho prý stála místo. Podle některých zpráv byl cholerický a míval výbuchy vzteku a nepřipustil žádný kompromis, proto prý z firmy odešlo také několik kvalifikovaných lidí. Nicméně pokud by jeho psychika byla natolik špatná, asi by v Microsoftu nepracoval už dávno a Osmičky by na trh nepřišly ve finální podobě za jeho šéfování.

Nejspíš šlo o novinářský nadsazenou zprávu, co by to taky bylo za šéfa, kdyby občas na své podřízené nezařval a nesmíme zapomínat na to, že právě on byl odpovědný TOP managmentu Microsoftu za splněný plán vývoje Windows 8 a následně za samotný finální produkt.

Steven Sinofsky jako budoucí CEO Microsoftu?

Oficiálně je odchod Sinofskeho z Redmondu na veřejnosti publikován jako „odchod po vzájemné dohodě“. Musím zde v článku uvést velmi důležitou souvislost, a sice, že o Sinofskem se dlouhou dobu spekulovalo jako o následovníku Stevena Ballmera v pozici CEO Microsoftu (generální ředitel).

Ballmer by se podle této teorie jednoduše zbavil svého soupeře v boji o křeslo nejvýše postaveného člověka v Microsoftu. Steven Ballmer totiž permanentně čelí kritice a  hodnota akcií Microsoftu se za dobu jeho působení v křesle šéfa nehnula nijak výrazně z místa.

Lepší nabídka z Apple?

Na závěr zmíním pro mnoho lidí úsměvnou konspirační teorii, že Steven Sinofsky nahradí ředitele vývoje iOS Scotta Forstalla, který asi před 14 dny dostal výpověď z Applu kvůli zpackané nové mobilní verzi systému iOS, které obsahovaly nedodělek applovských map. Takovou ostudu ještě před tím renomovaná jablečná firma nikdy nezaznamenala.

Divizi Windows si rozdělí dvě ženy

Stevena Sinofskeho v jeho funkci nahradí dvě ženy. Julie-Larsson Green a Tami Reller. První zmíněná dáma je v Microsoftu od roku 1993 a pohybovala se v oblasti vývoje internetového prohlížeče Internet Explorer a kancelářského balíku Microsoft Office. Reller je poměrně nová posila, v Microsoftu pracuje od r. 2007, a doposud měla na starosti obchodní software Microsoft Dynamics.

Nové šéfky Windows - Julie Larson Green a Tami Reller

Nové šéfky Windows - Julie Larson Green a Tami Reller

Ze Sinofskeho dopisu určenému zaměstnancům je nutné vyzdvihnout odstavec o tom, že z Microsoftu odchází z vlastní vůle a před odchodem ze skupiny nebyl pod tlakem nejužšího vedení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *