TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

První větší úspěch na českém pirátském trhu zaznamenali Jan Svěrák a jeho advokát František Vyskočil. Podařilo se jim dosud nevídané. Předběžným soudním opatřením dosáhli stažení filmu Kuky se vrací z celosvětového warez úložiště RapidShare. Podle Vyskočila byl tento snímek na RapidSharu zastoupen ve 400 kopiích.

Rapidhare kromě smazání veškerých souborů s klíčovým slovem „Kuky“ v názvu musí Svěrákovi zaplatit vyměřenou pokutu 500 tisíc korun + náklady na soudní proces. RapidShare se samozřejmě odvolal k vrchnímu soudu a rozhodnutí tedy ještě nenabylo právní moci. Za předpokladu, že by byl současný verdikt potvrzen vyšší soudní instancí, znamenalo by to velkou revoluci na tuzemském trhu a spousta dalších režisérů a producentů by hromadně podávali žaloby např. na velmi populární český server Uloz.to.

Dále by to znamenalo, že samotné úložiště nově budou odpovídat za obsah, jež je na jejich serverech uložen. Nyní se zmíněné datové úložiště odvolávají na to, že nejsou zodpovědní za obsah, který na jejich servery nahrají uživatelé a není v jejich silách a možnostech každý takový soubor ručně zkontrolovat a prověřit, zda se náhodou nejedná o dílo, na něhož se vztahuje autorské právo.

Pro deník MF Dnes se vyjádřil tiskový mluvčí Uloz.to Tadeáš Novák ve smyslu, že filmy v České republice není možné stáhnout za rozumnou cenu a de-facto je ani není, kde stáhnout. Na západě, zejména v USA, jsou běžně rozšířené filmotéky, kde si lze film bez jakékoliv protipirátské ochrany (DRM) zakoupit trvale nebo zapůjčit na určitou dobu. To samé platí o hudbě a elektronických knihách. Ze zástupců audiovizuálního obsahu musíme zmínit iTunes provozovaný Applem, kde je možné tato autorsky chráněná díla stáhnout za lidové ceny. Na poli e-booků zase dominuje americký Amazon, který také nabízí vlastní čtečky elektronických knih Kindle, které jsou s tímto e-knihkupectvím úzce spjaty.

Uvidíme, jak se bude případ Kuky se vrací vyvíjet nadále. Pokud ale soud nyní nakázal vymazat všechny soubory s názvem „Kuky“ z RapidSharu, určitě nebude pro piráty problém nahrát na servery stejný film pod jiným názvem, případně celý takový archiv zaheslovat, aby nebylo možné zjistit, co obsahuje, a linky na film pak vystavit na oblíbená warez fóra s velmi početnou uživatelskou základnou.

One Response to Svěrákův Kuky se vrací uspěl u soudu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *