TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Píše se podzim roku 2002 a herní studio JoWood přichází na trh se svou debutní strategií z raného středověku s prvky RPG. Zaznamenala velmi pozitivní ohlasy ze strany recenzentů a vytvořila si úzkou skupinu fanoušků, kteří na ni nedají dopustit. Přesný název hry zní – Europa:1400 The guild. O čtyři roky později vyšel druhý díl, který měl navázat na nemalý úspěch jedničky. Šlo o strategii s názvem The Guild 2. A na tu s odstupem času napíši objektivní recenzi.

The Guild je velmi kontroverzní hra. Má skalní příznivce a na opačné straně jsou hráči, kteří tvrdí, že větší „kravinu“ neviděli. Snad žádná hra nenese tolik protichůdných názorů, jako právě tato obchodní strategie z 15. století. Velmi stručně řečeno – buď ji okamžitě odinstalujete ze svého počítače, nebo si ji zamilujete. Jiná možnost není.

O čem vlastně je strategie The Guild 2

Na začátku hry si vyberete jednoho z hrdinů (můžete mu změnit oblečení či účes), kterému přiřadíte velmi důležité vlastnosti (síla, zdraví, smlouvání, řemeslo, charisma). V žádném případě výběr nepodceňte. Je dobré si uvědomit, čemu se chcete věnovat. Pokud toužíte být dobrým řemeslníkem, vylepšujte dovednost „činnost“. Ve vyšším stádiu pak budete produkty (například) v kovárně vyrábět mnohem rychleji. Pokud se dáte na politickou dráhu a budete aspirovat na starostu města, je dobré si u radních šplhnout a dát jim nějaký ten úplatek. A to víte, že s více body charisma zapůsobíte lépe. Další vlastnost „Smlouvání“ přidá do vaší kasy k prodanému zboží určitý finanční bonus.

A jak už to tak ve středověku bývalo, vždy existovaly dvě rozdílná náboženství – katolíci a protestanti. I vy máte možnost si vybrat, v průběhu hry je však možné překonvertovat k té druhé víře. I přes několik měsíců strávených hraním The Guild jsem nezaznamenal žádný větší vliv náboženství na váš život ve středověké vesnice. I když… Pokud se chystáte angažovat v politice, papaláši se stejnou vírou vám budou více nakloněni. Ona „náklonost“ je však relativní, pakliže se totiž někomu nebudete líbit, protože jste například vzájemní rodoví konkurenti, ani svěcená voda nepomůže k lepším vzájemným vztahům.

Tržiště – základ každé města. Zde se odehrává veškerý obchod a tržiště je hlavním zdrojem vašich příjmů. Jednoduše řečeno – vyrobíte určitý produkt a zde jej za nějaký ten peníze prodáte. Funguje zde jakýsi ekonomický model na bázi poptávky a nabídky. Pokud na tržiště přivezete třeba 100 jednotek pšenice, na nějakou dobu bude výkupní a také prodejní cena tohoto zboží hodně nízko. Stačí počkat pár okamžiků a cena se opět upraví na původní hodnotu a můžete dodat další várku obilí, mezitím se soustřeďte na prodej jiného typu zboží, který je momentálně na tržišti žádaný. Samozřejmě můžete obchodovat i v jiných městech na mapě.

Samotná hra je velmi obsáhlá. Jak jsem zmínil jde o středověkou obchodní strategii s prvky RPG. Začínáte jako největší prosťáček bez šlechtického titulu. Zpočátku máte jedinou nemovitost – dům, přesněji řečeno chýši a na účtě k dispozici 4tisíce zlatých na pořízení první komerční budovy. Podle zvoleného zaměření (patron – zemědělec, lapka – zloděj, kněz nebo řemeslník) si koupíte první budovu, na které začnete hospodařit (v případě statkáře) či vytvářet první jednoduché předměty (pokud jste kovář). Jak budete postupem času zlepšovat své dovednosti, po několika vylepšení se dočkáte vyššího levelu vaší postavy. V případě dosažení třetí, resp. páté úrovně lze zakoupit upgrade obytných i výrobních budov. To s sebou nese různá vylepšení, například získáte recept na výrobu kvalitnější, dražšího zboží , můžete najímat více čeledínů, v hospodě pak můžete otevřít novou místnost, kterou využívají lidé z bohatších vrstev, kteří jsou ochotni utratit ve váš prospěch mnohem více…

Hra pro jednoho hráče přináší prostý mód, a sice volnou hru. Ono volná hra není úplně správný termín, protože před spuštěním si nastavíte určitý cíl, dále počet soupeřů a město, ve kterém budete začínat. Od úkolů nečekejte nic sofistikovaného, musíte třeba vyhladit všechny dynastie či se stát nejbohatším měšťanem. Žádné vedlejší mise samotná hra neobsahuje. Příběh si vytváříte vy sami, váš rodinný klan, který se spolupodílí na tvorbě historie města a záleží pouze na hráči, jak bude jeho rodokmen rozsáhlý.

Jeden herní den (=24 hodin nereálného času) se rovná čtyřem herním rokům, a mimo jiné se také střídá roční období. Čas můžete pomocí příslušných kláves zrychlit, respektive zpomalit. Například v zimě se budou vaše vozy převážející suroviny pohybovat výrazně pomaleji a tím pádem mají lapky větší šanci tento povoz ukořistit. Samozřejmě v ruku v ruce s plynoucím časem stárnou vaše postavy a je třeba si zajistit potomstvo (pakliže byste rádi pokračovali v rozehrané hře).

Funguje to jako v normálním životě. Najdete si partnerku, se kterou musíte nejdříve flirtovat, dát ji nějaký ten dárek a nakonec si ji před oltářem v chrámu vezmete za manželku. Nastěhuje se k vám do domu, objeví se jako nová ovladatelná postava (můžete jich mít nejvýše tři), může zakládat a pracovat ve vlastních podnicích. Ale manželka je v této hře užitečná především k rození dětí, které po vašem skonu převezmou živnost.

Nedílnou součástí hry je také politika. V první řadě musíte mít určitý titul (občan, baron,…) a až pak se můžete ucházet o nějaký ten úřad na místní radnici. Než se pustíte do politického života, je dobrá míti nastřádaný nějaký ten peníz, nicméně není to podmínkou. Žádost o určitou funkci na úřadě je podmíněna tím, že zaplatíte poplatek v závislosti na tom, o jak důležité křeslo na radnici jde. Přímo na radnici se pak konají volby nových členů, které můžete ovlivňovat přímo během jednání. Můžete ovlivňovat náklonnost těch, kteří musí rozhodnout kdo z přítomných bude dosazen do toho či onoho úřadu. Nejefektivnější prostředek je pochopitelně úplatek ve formě peněz. Dále jsou k dispozici lichotky, ale pokud máte velkou moc, můžete začít konšelům vyhrožovat, což je ale velký risk. Pokud uspějete a získáte úřad, každé jedno herní kolo získáte nárok na plat, jeho výše opět záleží na důležitosti funkce, starosta bere víc peněz než nějaký obyčejný výběrčí daní.

Velmi zabugovaná hra

Co si budeme vyprávět, každá hra má své mouchy a nikdy není ideální. Alespoň já jsem tedy na žádnou dokonalou za svůj relativně dlouhý život nenarazil. Nicméně druhý díl famózní strategie The Guild je příkladem toho, jak by se hra po technické stránce dělat neměla. Bez nainstalování jediného patche je nehratelná. A to doslova. Po několika minutách hraní, nejčastěji při přechodu mezi jednotlivými herními koly, zkrátka hra spadne do Windows a objeví se dobře známá chybová hláška.

Tento zásadní bug vyřešíte nainstalováním prvního vydaného patche, který opraví pochopitelně i další technické chyby. Nicméně tím problémy ve hře nekončí, naopak začínají. Čím déle tuto obchodní strategii ze středověku testujete, tím jsou vaše dojmy ze hry negativnější. Konkrétně mám na mysli třeba to, že zasedání na radnici se nějakým způsobem zasekne a herní čas dále plyne a vy s tím nic nenaděláte, po několika minutách (sprostých slov) se nakonec hra opět rozjede. A podobných chyb jsou zde mraky.

A to jsem ještě nezmínil chyby v grafice. Za vše mluví problikávající textury. Nemá smysl to blíže specifikovat, každý to někdy zažil a pokročilejší uživatelé PC vědí, o čem mluvím.

V současné době mám nainstalovaný patch 1.4 a s tím je The Guild 2 hratelný docela dobře. Pokud to srovnám s tím, co bylo před tím, než jsem opravný balíček nainstaloval – nebe a dudy. Pokud někdo z vás zkusí hrát hru bez jediného patche, držím mu palce, vydrží to tak deset minut a v lepším případě to skončí odinstalováním hry, v  horším případě pak dotyčná osoba bude trvale hospitalizována v blázinci. 🙂

Mnoho chyb + skvělý koncept strategie

Pokud si odmyslím výrazné chyby, které se projevují jak po technické stránce, tak v samotné hratelnosti, půjde subjektivně o jednu z nejlepších strategií, jakou jsem kdy hrál. Je to taky tím, že žádná hra, které jsem doposud hrál, nenabízelo to, co nabízí právě The Guild. Takový důkladně propracovaný koncept se jen tak nevidí a hratelnost je na výborné úrovni a na každém rohu vás čeká něco nového. Až vyzkoušíte všechny možné řemesla, začne hra být stereotypní, ale po nějakém čase se k ní s radostí zase vrátíte. Ale jak říkám, jsou mezi námi jedinci, kteří této hře nepřijdou na chuť – jde o specifický žánr PC hry, který není určený pro každého z nás.

Ale chyby nelze jenom tak snadno odmyslit. I po nainstalování všech patchů (opravných balíčků) budete stále narážet na lidským okem nepřehlédnutelné překážky. Avšak po nainstalování patche jsou bugy eliminovány do takové míry, že The Guild už se dá hrát bez jediného zahřímání.

Za sebe tedy The Guild 2 hodnotím velmi kladně, ale bez použití patche si jej jednoduše řečeno nezahrajete a nedokážete tak ocenit porci originality a nezanedbatelné herní kvality.

Bodové hodnocení: 9/10 

2 Responses to The Guild 2: geniální středověká obchodní strategie

 • Pivo říká:

  Zdravím,
  hrál jsem hru již několikrát, ale pamatuju se, že naposledy jsem ji odinstaloval z jednoho důvodu a to, že se po několika letech sekla a spadla do Windows. Nevím, jestli to byl bug nebo prostě sek dané hry či patche, ale také mne napadlo, jestli to nebude tím, že když jsem dal volnou hru a asi po možná třech generacích hra i tak končí, chtěl jsem hrát v uvozovkách do nekonečna atd atd… Byl bych rád, jestli jste se dostal třeba tak daleko, že jste splodil třeba 10 a více generací nebo je to tak ve hře, že se s rokama navíc nepočítá??? Snad mi rozumíte 🙂

  Děkuji za odpoěď.

 • sluníčko říká:

  Ahoj
  hraji ji jen krátce, ale mohu říci že je to ta nejnesmyslnější hra jakou znám. Třeba osoba mi po zhruba 6 hodinách hraní zemřela na stáří ani jsem ji nestačila vdát natož mít děti, protože žádný mužský nepřistoupil na flirt a ty kteří přistoupili nevydrželi čekat tu dobu co se načíta ta další možnost pokračování ve flirtování a zmizeli někde kdoví kde a už jsem je nikdy neviděla. I když mi ustavičně chodila hláška že ten jeden se cítí být zanedbávaný i když už byl zjevně po smrti, protože místo jeho fotky tam byla lebka se zkříženými hnáty 🙂
  Nicméně když už se začalo celkem dařit v podnikání tak postava zemřela, takže žádný herní zážitek se nedostavil, škoda…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *