TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Legendární PC hra Transport Tycoon a jeho další vylepšené odnože (jako OpenTTD) se dočkala migrace na mobilní platformu iOS a dostala název Transport Bussiness. Hra je k dispozici pouze pro tablety iPad, pro majitele iPhonů mám špatnou zprávu, hru si na svých telefonech nezahrají  (což je vcelku logické a rozumné vzhledem k velmi malému displeji pro hraní budovatelských strategií).

Vzhledem k tomu, že se jedná o věrnou kopii desktopového Transport Tycoon se všemi jeho přednostmi a nedostatky, cíl hry a herní principy jsou naprosto totožné. Kdo by přeci jen legendu mezi budovatelskými strategiemi neznal, zmíním v několika větách, o čem vlastně celá hra pojednává.

OpenTTD (vylepšený Transport Tycoon) na PC vs. iPadovský Transport Bussiness

OpenTTD (vylepšený Transport Tycoon) na PC vs. iPadovský Transport Bussiness

Hra začíná standardně v roce 1950 a vy vstupujete se svojí společností se základním kapitálem půjčeným od banky v řádu jednotek miliónů korun do náhodně vygenerovaného herního světa, na kterém jsou rozprostřeny města, fabriky, doly, lesy atd.

Jak jsem naznačil výše, jde o budovatelsko-dopravní strategii, takže vaším úkolem bude propojovat primární sféru průmyslu se sekundární sférou a za to budete inkasovat odměny. Dále budete přepravovat cestující mezi městy a tím se budou malé vesničky postupně měnit ve velkoměsta s populací čítající stovky tisíc obyvatel.

Dopravní infrastrukturu můžete řešit celkem čtyřmi způsoby. Nejčastěji používanou a pravděpodobně nejefektivnější cestou je železnice. Na začátku hry v padesátých letech máte na výběr parní lokomotivy s nízkým výkonem, evoluce hry vám umožní elektrifikovat železnici a získáte tak přístup k moderním elektro vlakům. Nebudou chybět ani v ČR nejrozšířenější dieselové vlaky.

Stejně tak můžete stavit silnice, a v pozdější fázi hry pak budovat dopravní cesty a drahá letiště. Po několika letech od vašeho startu se objeví nelítostná konkurence, která se bude snažit obsadit nejlukrativnější dopravní cesty a nebo vám začne konkurovat na již vybudovaných tratích.

V Transport Business jsou nastíněny základní ekonomické činitele. Jednou  za čas se objeví nabídka dotace na přepravu lidí mezi dvěma městy. Konkurence se můžete zbavit tak, že prostě koupíte 100% akcií dané firmy a konkurenční společnost tak přejde zcela pod vaši firmu s veškerým nabytým majetkem. Pokud například pro les není dlouhou dobu vybudována žádná trať, jež by ho spojila s pilou, po určité době dojde k poklesu produkce.

Vzhledem k tomu, že vývojáři vzali desktopovou verzi OpenTTD a bez jakýkoliv úprav herních mechanismů a způsobu ovládání ji přeportovali na iOS, tak ovládání na dotykovém displeji bez myši a klávesnici je přinejmenším neergonomické a časově poměrně náročné.

Například nebyly upraveny křížky u dialogovým oken, takže zavřít vyskakovací okno je mnohdy velký problém a než se konečně trefíte na křížek, tak vám konkurent vyfoukne významnou dotaci 🙂  .

Při stavbě železnici zase nemůžete posunovat mapu, takže musíte přestav pokládat koleje, posunout se na mapě o kousek dál a zase pokračovat ve výstavbě železniční dráhy. To by se dalo vyřešit třeba dotykem jednoho prstu a druhým byste posunkovými gesty rolovali krajinu.

Grafická stránka Transport Business se naprosto shoduje s klasickým PC předchůdcem. Na dnešní dobu je samozřejmě zastaralá a „pixelová“ grafika se nemůže srovnávat s nejnovějšími hrami pro iPad, ale tato hra nikdy nebyla kritizována za grafické zpracování, protože zde jde hlavně a především o výborný koncept a hratelnost (která na iPadu ale významně ztrácí kvůli ovládání).

To jsou mé subjektivní pocity z prvních desítek minut hraní. Pokud jste velký příznivec Transport Tycoon pravděpodobně ovládání přejdete mávnutím ruky a budete se po večerech radovat, že máte svoji „nejvíc nejlepší“ hru na tabletu. Na běžné hráče bez notné dávky fanouškovství k Tycoonům hra zapůsobí průměrně (vzhledem k grafice) a pokud vezmou do úvahy nevyladěné ovládání, nebudou z ní příliš nadšení a pravděpodobně ji ze svého tabletu rychle odinstalují.

Pokud by se hra dočkala aktualizace a významně by se zlepšil koncept ovládání, má hra svoji budoucnost i na tabletech a mohla by oslovit také mladší generace.

Transport Business lze stáhnout z AppStoru za cenu 0,89 amerických dolarů. Uživatelé tabletových Androidů zajásají, hru mohou stahovat pod názvem OpenTTD zcela zdarma.

Příjemná vlastnost je prostředí (volitelně) lokalizované do češtiny.

Příjemnou vlastností je prostředí (volitelně) lokalizované do češtiny.

One Response to Transport Tycoon pro iPad – Transport bussiness

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *