TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

V poslední době se stalo zvykem, že většina útoků na počítač probíhá skrze sociální sítě. V současné době jsou zaznamenávány útoky hlavně pomocí Facebooku na Windows, ale také na Mac OS X. Aktuální hrozbou se stává javovský aplet. Tento aplet obsahuje trojského koně trojan.osx.boonana.a.

Uživateli Facebooku se objeví odkaz s tímto obsahem” “Is this you in this video?”, pokud na tento odkaz kliknete, spustí se Java Aplet a nainstaluje program do vašeho počítače.  Tato aplikace je výtečně naprogramovaná. Nepotřebuje totiž žádné ověření hesla do Mac OS. Malware se automaticky spustí po dalším startu PC. Ten pak komunikuje se vzdálenými servery a posílá na ně důležité údaje, například z vašeho Facebook účtu.

Tyto informace jsou pak dále používaný třeba k zasílání spamu na váš email. Bezpečností agentura uvadí, že tento trojan se může pomocí Javy šířit sám z daného počítače bez vašeho vědomí. A to jak na počítačích se systémem Windows, tak i na Mac OS X. Trojský kůň rozpozná o jaký systém se jedná a podle toho stáhne soubory fungující pod Windowsem, nebo soubory fungující pod Mac OS X.

Ochrana před virem je velmi snadná. Pokud v prohlížeči zakážete Javu, vir počítač nenakazí. Bezpečnostní agentura SecureMac vytvořila nástroj, který slouží k odstranění tohoto viru. Je poskytován zdarma a můžete jej stáhnout zde. Jak vidíte, s neustále přibývajícím počtem uživatelů, kteří používají počítače od Applu s nainstalovaným systém Mac OS, přibývá virů určených pro tento systém, šířící se mimo jiné po sociálních sítích. Tento trend se zcela určitě v budoucnu ještě zvýší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *