TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Téměř vůbec nepíšeme o alternativních operačních systémech. Dnes uděláme vyjímku a budeme se věnovat betaverzi Ubuntu 11.04 s názvem Natty Narwhal, což pro zajímavost bývá překládáno jako jednorohý kytovec. Konkrétně se zaměříme na inovované grafické rozhraní, které zaregistrujete ihned po prvním spuštění Ubuntu.

Ubuntu Unity je de facto nové uživatelské rozhraní, kde hlavní změnu zaznamenala především plocha. Konkrétně se jedná o nový postranní panel, který se ve výchozím stavu nachází v levé části obrazovky. Na panelu budou k dispozici nejpoužívanější aplikace a složky, které si můžete samozřejmě sami zvolit.

Ubuntu se podle všeho inspirovalo u Mac OS, který je populární svou lištou (dockem) s programy, jež se nachází nejčastěji v dolní části obrazovky.

V základu se na panelu budou zobrazovat následující položky – domovská složka, webový prohlížeč Firefox, LibreOffice (Writer, Calc, Impression), je to náhrada za OpenOffice.org. Změna je z důvodu, že společnost vyvíjející tento software a vývojáři se nemohli shodnout na další spolupráci a tak se od ní odtrhli a přišli s vlastním kancelářským balíkem – LibreOffice, který je totožný s OpenOffice.org.

Dále na panelu najdeme Centrum softwaru pro Ubuntu, synchronizační službu Ubuntu One a přepínač jednotlivých ploch. Ve spodní části panelu najdeme koš.

Na panelu se nachází také tlačítko se symbolem plus v lupě, které slouží k vyhledávání softwaru dle názvu. Po spuštění této aplikace zadáte název požadované aplikace a ta se následně zobrazí. Pokud v počítači nainstalovaná není, služba vám nabídne alternativu ve formě dodatečného stažení a nainstalování dané aplikace.

Skutečně posledním tlačítkem je ikona, která zobrazuje uvnitř lupy složku. Slouží ke stejnému účelu jako výše popisovaná funkce, jenom s tím rozdílem, že nevyhledává aplikace, nýbrž složky a soubory.

Přepínaní ploch jistě všichni znáte. Nová verze Ubuntu 11.04 s sebou však přináší přepínání aplikací pomocí kláves Win + W, které se následně zobrazí ve formě náhledu a vy pak tlačítkem myší zvolíte, kterou chcete mít nyní aktivní.

Všechny výše popsané novinky můžete zhlédnout ve videu níže. Prosím omluvte kvalitu barev ve videu. Rychlost načítání položek není optimální, jelikož Ubuntu je nainstalováno ve virtualizačním nástroji VirtualBox.

Ubuntu 11.04 ve finální verzi vyjde podle všeho 28. dubna 2011 a přinese s sebou pochopitelně další změny. My jsme se dnes zaměřili pouze na nové uživatelské rozhraní s názvem Unity, respektive na nový postranní panel s položkami.

 

2 Responses to Ubuntu 11.04 Natty Narwhal – nové grafické prostředí Unity (krátké video)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *