TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Společnost Canonical před několika týdny oznámila vstup na mobilní trh a představila mobilní operační systém Ubuntu. Canonical před několika dny vydala preview verzi onoho mobilního Ubuntu a v současné době si jej zájemci mohou stáhnout  a nainstalovat do telefonů a tabletů Nexus. V úterý bylo uveřejněno video, které divákům představuje Ubuntu uzpůsobené tabletům.

Na videu je možné zhlédnout některé tabletové funkce Ubuntu. Například práci s uživatelskými účty nebo funkci „side stage“, která umožňuje jednoduché přepínání mezi mobilními a tabletovými aplikacemi napříč zařízeními – jedná se o jakýsi mobilní/tabletový multitasking.

Lidé z Canonical tvrdí, že v budoucnu budou uživatelé  moci spustit aplikace Ubuntu na čtyřech platformách – mobil, tablet, PC a TV. Vzhledem ke sjednocení kernelu nebude nutné kódy aplikací přepisovat pro každé zařízení zvlášť. O něco podobné se snaží Microsoft s projektem Windows Blue, který si dává za cíl sjednotit platformy Windows a Windows Phone, aby vývojáři nemuseli optimalizovat kód zvlášť pro počítače/tablety a zvlášť pro smartphony.

Nyní je tu problém, na který upozorňuje také Canonical, a sice, že běžné x86 aplikace není možné spustit na Windows RT, tedy na ořezané verzi systému pro tablety postavené na platformě ARM. Na trhu jsou k dispozici dva druhy tabletů s předinstalovanými Windows –  jedny běží na klasické notebookové platformě (x86) a druhé na ARMu. I toto se bude řešit v rámci projektu Windows Blue.

Pokud se na trhu skutečně tablet s Ubuntu objeví, bude to nejdříve v roce 2014.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *