TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

O virtuálním počítači jste již určitě někdy slyšeli. V rámci operačního systému můžete pomocí programu pro virtualizaci provozovat samostatný počítač, který sdílí s tím skutečným hardware. Pomocí virtuálu si pak můžete testovat programy na nejrůznějších operačních systémech. Ale s příchodem Windows 7 se objevila možnost samostatně virtualizovat pevný disk.

Vypadá to následovně. Na fyzickém pevném disku vypadá VHD jako soubor o dané, případně dynamické, velikosti. Nadefinovat virtuálnímu disku pevnou kapacitu má tu výhodu, že data na skutečném disku nebudou zabírat místo na úkor VHD. Kapacitu nově vytvořeného VHD pak můžete využít k tvorbě logického oddílu s vlastním písmenkem.

Virtuální disk, chcete-li VHD, má několik výhod. Mezi největší bezesporu patří možnost rozdělit si nový disk na vícero částí bez toho, aniž byste museli zasahovat do oddílů skutečného pevného disku. Takový VHD v podobě souboru můžete lehce zkopírovat na externí disk a pak si jej připojit k jakémukoliv počítači s nainstalovanými Windows 7.

Nyní přejdeme k praktické části, jak tedy vytvořit virtuální disk v rámci OS Windows 7. Otevřete Ovládací panely -> Systém a zabezpečení -> Nástroje pro správu -> Správa počítače. Zde klikněte pravým tlačítkem na položku v levém menu – Správa disku a klikněte na možnost Vytvořit virtuální pevný disk.

V nově otevřeném okně pak určíte místo, kde se bude virtuální disk v podobě souboru nacházet. Zbývá ještě určit velikost disku – nadefinovat konkrétní velikost (takový disk je pak rychlejší), nebo zvolit možnost, že se disk bude dynamicky zvětšovat v závislosti na velikosti nahraných datech.

Nyní už stačí volby potvrdit a během několika minut dojde k vytvoření virtuální disku. Poté už s ním můžete pracovat jako s novým pevným diskem. Musíte vytvořit nový svazek – logický oddíl s vlastním písmenkem, který pak bude viditelný vedle oddílů fyzického disku.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *