TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Pokud se v oblasti softwaru příliš nepohybujete a právě bojujete s tím, kterou edici Windows 7 si zakoupit, máme pro vás jednoduchý a stručný přehled, který pomůže se zorientovat v několika verzích populárních „Sedmiček“.

Windows 7 už je tu s námi od října roku 2009 a za tu dobu si našel mnoho příznivců a vytvořila se skupina uživatelů, kteří na Windows 7 nedají dopustit. Ne nadarmo bývá označován jako nejlepší operační systém v celé historii působení Microsoftu na celosvětovém trhu.

V březnu 2011 byl pro ji tak výborně vyladěný a relativně zabezpečený systém vydán první servisní balíček, který však žádné přelomové vylepšení či nové funkce nepřinesl, ale do systému pouze integroval všechny doposud vydané aktualizace.

Šlo však spíš o populistický krok ze strany Microsoftu, protože vázlo nasazení nejnovějších „Sedmiček“ do podnikové sféry, jelikož IT správci většinou čekají na první Service Pack a až po jeho vydání instalují nový systém do všech počítačů v rámci firemní sítě.

Microsoft Windows 7, stejně jako předchozí Windows Vista, rozdělil na několik verzí (chcete-li edicí) podle toho, co od systému uživatel očekává (přesněji řečeno, zda systém putuje do firmy nebo do domácnosti) a kolik peněz je ochotný za systém utratit. Na českém trhu jsou k vidění tři, resp. čtyři základní edice Windows 7 – Home Premium, Professional a Ultimate, ve velkých podnicích se pak používá Enterprise. Existuje několik dalších verzí Windows 7, o kterých se zmíním později.

Která edice OS Windows 7 je pro Vás nejlepší?

Která edice OS Windows 7 je pro Vás nejlepší?

Nyní se podíváme na to, co mají všechny tři zmíněné edice stejné. Společným znakem je prvek zvaný Aero. Jde o inovované grafické rozhraní s 3D efekty. Vypadá subjektivně pěkně a ještě usnadní práci procesoru, protože část zobrazování přechází pod výpočetní výkon grafické karty. Samozřejmě lze Aero trvale vypnout.

Windows 7 HP, Professional a Ultimate obsahují všechny multimediální nástroje jako je přehrávač video-snímků Windows Media Player (12), Windows Movie Maker (editor videa) a Windows Media Center díky kterému můžete sledovat televizi ve vysokém rozlišení, a dokonce i ukládat z TV na pevný disk vaše oblíbené pořady.

Ale pozor. Pokud narazíte na edici s přídavkem N (např. Windows 7 Home Premium N), které se prodávají mimo jiné také v rámci zemí Evropské unie (tedy i na území České republiky), Windows Media Player na ní nehledejte. Můžete si jej však stáhnout z webových stránek Microsoftu. Proč vlastně nějaké N-verze vůbec existují? Na základě eurokomisařky, která pod nátlakem konkurenčních výrobců a vývojářů vydala nařízení, že Microsoft se nechová podle stanovených norem spravedlivé hospodářské soutěže, a proto se rozhodla, že Microsoft poškozuje konkurenci tím, že uživatelé Windows nestahují žádný jiný multimediální přehrávač, když mají v základu nainstalovaný Media Player. Je to podobný nesmysl, jako když by nějaký chytrák Škodovce nařídil, že nemůže do svých vozidel instalovat motory z vlastní výroby, ale měla by nabízet auta i s motory od konkurenčních výrobců.

Nezbytným nástrojem je také zabudovaný internetový prohlížeč samozřejmě z dílny Microsoftu – Internet Explorer. Tady také zbystřete. Ve státech EU se objevil tzv. ballot screen, který po nainstalování systému umožní vybrat, který prohlížeč budete chtít nainstalovat. Na výběr je pochopitelně i IE, ale také Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari a další méně významné prohlížeče.

Zajímavým doplňkem celého systému je také integrovaný nástroj Výstřižky. Ten umožní, pokud právě pracuje v prostředí systému Windows, zachytit aktuální obrazovku či právě otevřené okno a uloží je v podobě obrázku na vámi určené místo na pevném disku.

Samozřejmě nechybí dobře známé systémové nástroje, jako jsou defragmentace disku, vyčištění disku, správa diskových polí, ale tyto aplikace většinou suplují freewarové nástroje třetích stran, které jsou mnohdy výrazně efektivnější a výsledek je o poznání lepší než při použití „Windows aplikací“.

Funkce, kterou obsahují všechny tři edice, je vytváření Domácích skupin. Ve zkratce řečeno – jedná se o zjednodušenou a uživatelsky přívětivější (po stránce nastavení) domácí síť, pomocí níž sdílíte s ostatními počítači soubory, tiskárny a nastavení. Po vytvoření Domácí skupiny určíte, co všechno chcete s dalšími počítači v síti sdílet a zvolíte heslo, které posléze naťukáte do druhého počítače, který chcete připojit k vytvořené skupině a tím pádem s ním sdílet data, nebo třeba jenom tiskárny.

Nyní se budu zabývat tím, čím se jednotlivé edice od sebe liší, resp. co která obsahuje navíc:

[table id=5 /] Ceny jsou uvedeny včetně DPH (prosinec 2011).

Všechny představené edice (Home Premium, Professional i Ultimate) jsou k dispozici ve 32 i 64-bitové verzi. 64-bitová verze je určena pro počítače se 64-bitovým procesorem a s operační pamětí vyšší než 4GB.

V neposlední řadě se na českém trhu objevuje edice Windows 7 Starter, jež je instalovaná do netbooků. Chybí ji grafické rozhraní Aero a nelze měnit měnit pozadí pracovní plochy. U mininotebooků je mnohdy lepší provést upgrade na Windows 7 Home Premium.

V rozvojových zemí je dále k dispozici základní edice určená pro domácnosti s názvem Windows 7 Home Basic. Při vydání Windows Vista byla k dispozici edice Home Basic také ve vyspělých státech (včetně ČR), byla levnější než Home Premium, ale měla zásadní omezení, např. neobsahovala prostředí Aero.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *