TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Určitě jste nepřehlédli včerejší informaci, která oznámila, že Microsoft uvolní ke stažení vývojářskou verzi nového operačního systému Windows 8. Dnes v brzkých ranních hodinách se skutečně na stránkách dev.windows.com objevila ke stažení Developer Preview verze „Osmiček“.

My jsme si tuto exkluzivní možnost samozřejmě nenechali ujít a pre-betu Windows 8 jsme si stáhli a posléze nainstalovali na klasický mininotebook v hodnotě pár tisíc korun. Během dne se na internetu objevilo několik videí, které představují uživatelské rozhraní Metro na tabletu od Samsungu a taky spot ukazující nový systém na běžném kancelářském notebooku. Nicméně netbook jako stroj sloužící k otestování Windows 8 mezi nimi chyběl.

Na úvod je třeba zmínit hardwarovou výbavu zmíněného netbooku. Konkrétně jde o typ Asus Eee PC 1015BX postavený na platformě AMD Brazos, které dominuje jednojádrový procesor C-30 taktovaný na frekvenci 1,2GHz. Menší výpočetní výkon procesoru má kompenzovat na poměry mininotebooků lepší grafická karta AMD Radeon HD 6250M.

Netbook původně obsahoval operační systém Windows 7 Starter, který je údajně optimalizovaný právě pro tyto hardwarově „ochuzené“ stroje. Opak je pravdou. Argumentem jsou mé vlastní zkušenosti. Jedním ze základních nedostatků této edice Windows 7 je bezesporu absence grafického rozhraní Aero. Laicky řečeno – systém nemůže  využít pro některého úkony grafickou kartu a zmenšit tak zátěž na procesor.

Vraťme se k meritu věci. Nejprve jsem si stáhl 32-bitovou verzi Windows 8 bez vývojářských doplňků formou ISO image o velikosti 2,8 GB. Podotýkám, že instalace probíhala v rámci Windows 7 Starter. Stažený soubor jsem otevřel pomocí softwaru Daemon Tools a spustil jsem instalaci.

Nejprve se vás instalační proces zeptá, zda chcete stáhnout nejnovější aktualizace (doporučuji zvolit ano), poté ověří kompatibilitu počítače, na který se systém bude instalovat, zkontroluje hardware a instalace může započít.

Instalace se všemi svými doprovodnými procesy si vyžádala asi 50 minut čistého času. Na samotnou instalaci pak připadlo zhruba 35 minut. Po restartu se provedou dokončovací úkony a po několika minutách se zobrazí prvotní nastavovací pokyny.

K přihlášení se k Windows 8 musíte vlastnit Windows Live účet. Microsoft nejspíš zamýšlí propojit nový operační systém se svými dalšími službami, jako je například datové úložiště SkyDrive nebo online kecálek Windows Live Messanger, případně s nedávno získaným Skypem.

Po nastavení údajů k účtu Live – e-mail a heslo – jste připraveni se přihlásit pomocí nakonfigurovaného účtu do rozhraní Windows 8.

Po úspěšném ověření zadaných údajů, se vám naskytne první příležitost spatřit grafické rozhraní Metro, které je primárně určeno pro dotyková zařízení, tedy především pro tablety. Skutečně se toto prostředí lépe ovládá prstem než s pomocí klasické myši.

Pokud jste se již pokochali Metrem, můžeme přejít do desktopové části, tedy do prostředí Aero, které známe ze současných Windows 7. Uděláme to velice jednoduše. První možnost je stisknutí klávesy ESCape, nebo klikneme levým tlačítkem do prázdného prostoru.

V první řadě každého dlouholetého uživatele Windows trkne inovované tlačítko Start. Pokud na něj klikneme, dostaneme se zpátky do tabletového prostředí, Metra. Pokud na legendární tlačítku necháme chvíli kurzor myši, zobrazí se nabídka s možnostmi. Základní položkou je Settings, tedy nastavení, kde můžete upravit jas displeje, změnit Wi-Fi síť, upravit hladinu hlasitosti zvuku a další běžné volby.

Na počítač jsem prozatím nainstaloval pár programů, mezi nimi se objevil například antivir přímo od Microsoftu MSE 2, který si s „Osmičkami“ rozumí velmi dobře. Čili se zpětnou kompatibilitou, tedy podporou programů určených pro Windows 7 a starší XP-éčka, by neměl mít nový systém závažnější problém.

Narazil jsem ale na problém s ovladači grafické karty. Zkusil jsem nainstalovat drivery určené pro Windows 7. Instalace proběhla v pořádku, proces detekoval grafickou kartu a operační systém byl schválen, nicméně po restartu ovladače nefungují. Tak jsem odkázaný na nativní ovladače Windows 8, které nejsou pochopitelně ideální. Například aplikace pro Metro, které využívají do značné míry grafickou kartu, nelze nyní spustit.

Pakliže mám srovnávat s předchozím systémem – Windows 7 Starter. Jednoznačně jsou na tom „Osmičky“ lépe. Na první pohled svižnější práce v samotném Windows. Plynulé přehrávání videí ve vyšším rozlišení (to ale může být podporou Aera, které obsahují i vyšší verze Windows 7).

Co se spotřeby paměti po startu systému týče, není tomu tak jak psali na webu. Po spouštění počítače se využití fyzické paměti pohybovalo kolem 60%. U Windows 7 Starter tomu nebylo jinak. A když už se nějaké rozdíly objeví, jsou doslova zanedbatelné, jde totiž o oddchylky v řádech jednotek procent. Nicméně jde teprve o pre-betu Windows 8, rozdíly tedy ve finále mohou být markantnější.

To byl základní pohled na nová Windows 8 z těla méně výkonného netbooku. Chci upozornit, že jde o prvotní subjektivní dojmy, výsledky testů se mohou s mými pocity lišit.

2 Responses to Windows 8: na netbooku v praxi

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *