TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Operační systém Windows 8, kterého se doposud prodalo asi 40 miliónů kopií, je na trhu teprve něco málo přes jeden měsíc a už se mluví o jeho nástupci a nové generaci systémů z dílny Microsoftu. Tento týden se totiž objevily další informace o projektu Windows Blue, který má zcela změnit koncept vydávání nových verzí systémů.

Letos v létě se spekulovalo, že Windows Blue bude jakási nadstavba současných Windows 8. Jednoduše řečeno, že půjde o plnohodnotný servisní balíček, který přinese několik nových funkcí a možností a optimalizační a bezpečnostní opravy. Nyní už víme, že jde o něco úplně jiného, Microsoft totiž chystá sjednocení vydávání nových verzí mobilních Windows Phone s desktopovými (a tabletovými) Windows 8.

Mobilní operační systém Windows Phone totiž bude podle aktuálních plánů ve své nové verzi vycházet každý rok. Ptáte se proč to sjednocení? Nejnovější Windows Phone 8 a desktopové Windows 8 sdílí jádro, obě platformy jsou de-facto určeny pro mobilní zařízení, telefony a tablety, ovládané primárně dotyky prstů, proto se nabízí sdílení aplikací mezi Windows Phone telefony a Windows 8 tablety, vývojáři tedy napíšou jedinou aplikaci, jejíž kód nebudou muset optimalizovat jak pro desktopové Osmičky, tak pro mobilní Windows Phone.

Tablet Microsoft Surface postavený na platformě ARM s odjímatelnou klávesnicí se zatím příliš dobře neprodává. O tom svědčí také nedávný krok Redmondu, kdy snížil objednávky Surfaců RT pro další období ze 4 na 2 milióny kusů. Za nízkými prodeji stojí relativně vysoká cena (v porovnání s levnými Androidími tablety) a hlavně nedostatek aplikací, což má právě za úkol v budoucnu řešit sjednocující projekt Windows Blue, kdy vývojáři naprogramují jedinou verzi své aplikace a bude ihned dostupná zároveň tabletům i telefonům s Windows.

Windows Blue je samozřejmě také výborný marketingový tah, který jistě kladně zapůsobí na koncového uživatele. Současní majitelé zařízení s Windows totiž mají pocit, že Microsoft se vylepšování svého stávající softwaru příliš nevěnuje, ostatní platformy (hlavně Android a  iOS) totiž přicházejí neustále alespoň s minoritními aktualizacemi, což má na psychiku uživatelů pozitivní dopad, protože cítí, že jejich zařízení jsou v porovnání s konkurencí díky častým updatům neustále o několik kroků vpřed.

Windows Blue předvede své první dítko v polovině následujícího roku. Půjde o aktualizaci stávajících Windows 8, která se pravděpodobně bude šířit prostřednictvím služby Windows Update. Prozatím však není jasné, zda bude první aktualizace zdarma, vzhledem k tomu, že Windows 8 byly uvolněny teprve koncem října (8 měsíců po vydání finálních Windows 8 na celosvětový trh) a že pro (Windows Blue) Osmičky budou vznikat nové aplikace, které nebudou kompatibilní s původními Windows 8 (naopak samozřejmě ano – aplikace pro „starší“ Windows 8 spustíte na „nových“ Windows 8).

Z těch na první pohled viditelných změn, které Windows Blue přinese, bude možnost lépe si k obrazu svému přizpůsobit úvodní Metro obrazovku, kdy jednotlivým živým dlaždicím budeme moci benevolentněji nastavit jejich rozměr (toto je nejčastěji skloňovaná novinka ve Windows Phone 8). Dále se objeví několik nových barevných stylů a pozadí.

One Response to Windows Blue: evoluční koncept vydávání nových verzí Windows

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *