TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Od 16 hodin našeho času probíhala v New Yorku konference Nokie, která zde představila nové vlajkové lodě z modelové řady zatím příliš nerozšířených Nokia Lumia. V tomto článku se ve stručnosti podíváme na novinky, které přinesou Nokia Lumia 920 a Nokia Lumia 820, jež budou mít ve výbavě novou verzi microsoftího operačního systému Windows Phone 8.

Začneme ve stejném sledu, jak byly novinky představovány v New Yorku. Na začátku konference se ujal slova výkonný ředitel společnosti Nokia Stephen Elop, který přišel s několika formálními informacemi. Marketplace obsahuje již 100 tisíc aplikací, neopomenul zmínit design Nokia Lumia 800, který se uživatelům velmi líbí, a pár slov věnoval také dohodě Microsoftu a Nokie.

Promluvil také na téma Nokia Asha, což je telefon s rezistivním (odporovým) displejem a vlastním (uzavřeným) operačním systémem. Jedná se o levný smartphone určený zejména pro rozvojové země. Například v Indii se prý těší velké popularitě. Do budoucna chystají pro telefony Asha plnohodnotný dotykový displej. V České republice se prozatím prodává jeden jediný model, a sice Nokia Asha 306 (barevné varianty jsou dvě – tmavě šedá a stříbrno-bílá) za cenu 2400,-Kč vč. DPH.

Konečně následovala perla večera – na řadu přišel high-end smartphone Nokia Lumia 920. Do výbavy dostal nový 4,5″ displej (s nejtvrdším krycím sklíčkem) – PureMotion HD+, který díky použitým  technologií rychleji překreslí stránku a lépe bude reagovat na měnící se světelné podmínky. Fotoaparát bude disponovat funkcionalitou PureView, která za spolupráce 8,7 MPx snímače zajistí lepší kvalitu fotek.

Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920

S fotoaparátem souvisí také jedna softwarová záležitost – rozšířená realita, kdy namíříte fotoaparát na ulici před vámi a na displeji telefonu se objeví body zájmu (restaurace, kavárny, kina, divadla, sportovní centra, kulturní a historické památky, apod.).

Nokia Lumia 920 dostane v současné době nejvýkonnější dvoujádrový procesor Snapdragon S4 (který je o třetinu úspornější než konkurencí používaná čtyřjádra) na frekvenci 1,5 GHz/jádro, dále zde najdeme 1GB operační paměti. Vnitřní paměť 1GB. Akumulátor s kapacitou 2000 mAh. Zajímavou novinkou je bezdrátové indukční dobíjení, které do Nokia Lumia integruje společnost Fat Boy. V certifikované kavárně si položíte telefon (se speciálním zadním krytem) na stůl a začne se automaticky nabíjet. Spolupráci přislíbily také aerolinky Virgin Atlantic, která na VIP místa londýnského letiště umístí speciální dobíjecí polštářky.

Zazněly také novinky týkající se Windows Phone 8. Uživatelé si budou moci lépe přizpůsobit úvodní obrazovku podle svých představ, kdybude možné změnit barvu a velikost živých dlaždic zobrazující nejrůznější informace (aktuální teplota, počet přijatých mailů či SMS zpráv, kurzy měn, atd.). Předvedena byla také nová verze internetového prohlížeče Internet Explorer. Bez pomocí aplikací třetích stran bude možné pořídit screenshot (aktuální snímek) obrazovky (pomocí dvojstisku „Domů“ a odemykacího tlačítka).

Domovská obrazovka Windows Phone 8.

Domovská obrazovka Windows Phone 8.

Pořízené snímky se budou automaticky nahrávat na cloudové úložiště SkyDrive.  Samozřejmě do mraku budete moci nahrávat libovolné soubory.

Levnější bratříček Nokia Lumia 820 dostane AMOLED displej o úhlopříčce 4,3 palce s rozlišením 800 x 480. Vlastní paměť je 8GB, ale velkou výhodou je možnost rozšíření pomocí SD karet. Procesor a RAM odpovídá modelu Nokia Lumia 920. Osmi megapixelový fotoaparát s optikou Carl Zeiss dokáže (stejně jako dražší varianta Lumia 920) natáčet video ve Full HD rozlišení.

K Nokia Lumia 820 bude možné dokoupit barevné kryty.

K Nokia Lumia 820 bude možné dokoupit barevné kryty.

Nokia Lumia 920 a Nokia Lumia 820 se na trhu objeví do konce letošního roku. Ceny zatím uvedeny nebyly. Bližší informace případně doplním zde do článku.

One Response to Windows Phone 8, Nokia Lumia 920 a Nokia Lumia 820 představeny na konferenci v New Yorku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *