TOPlist

PageRank ukazatel

Ty nejlepší informace ze světa Windows, nyní vždy jasně, stručně a aktuálně o Windows 8 a Windows 8.1 MojeWindows.cz

Sledujte blog o noteboocích a netboocích nejenom značky Asus Eee PC.

Po webové galerii Rajče a Picase od Googlu tu máme další cloudové rozhraní sloužící jako úložiště obrázků. Nyní s ním přišla brněnská firma Zoner vyvíjející správce a editor fotografií určený především pro domácnosti a amatérské fotografy.

Zoner Photo Studio 14 oproti svému předchůdci (třinácté verzi) zásadním způsobem nevyniká z pohledu přidaných funkcí. Až  na jednu – Zoneramu, tak se jmenuje bezplatné internetové úložiště fotografií, které po registraci umožní uživateli přidat až 2GB nejrůznějších fotek. Nicméně nahrávaný obrázek je limitován rozlišením 1920 × 1200 pixelů. Pakliže tuto hranici překročíte, fotka se automaticky zkomprimuje na odpovídající nižší rozlišení.

Po vyplněním registračního formuláře na webových stránkách Zonerama.cz, je nezbytné potvrdit aktivační mail a pak už se můžete směle pustit do uploadování prvních fotografií.

K Zoneramě můžete přistupovat jak ze samotné aplikace Photo Studio, tak také z webového prostředí. Přejděte v internetovém prohlížeči na stránky produktu a přihlašte se ke službě za pomocí e-mailu a hesla uvedeného při registraci.

V pravém horním rohu vidíme několik směrodatných položek. Upravit profil, nahrát fotky a spustit promítaní. V rámci profilové volby můžeme měnit minimum údajů – přezdívku (jméno), nastavit profilovou fotku a napsat stručné info o sobě. Položka Spustit promítání zapne standardní galerie (podobná Picase), kde se nahrané obrázky ukážou přes celou plochu prohlížeče a my mezi nimi za pomocí myši můžeme snadno přepínat, resp. posouvat v rámci alba o fotku vpřed či vzad.

Nahrát fotku. Prostřednictvím této funkce můžeme z lokálního pevného disku nahrát do cloudové galerie fotografie. Po kliknutí na Vybrat fotky z počítače se zobrazí nám velmi dobře známý Průzkumník v rámci Windows a můžeme vybrat podržením klávesy CTRL i několik desítek fotografí zároveň. Výběr potvrdíme tlačítkem  Otevřít a fotky se začnou nahrávat. Mezitím můžete vybrat, případně vytvořit a pojmenovat nové album, do kterého se nahrané fotky uloží. Dále lze zvolit ochranné prvky (autorská práva) a nastavit soukromí (zda se bude jednat o veřejné album či o zaheslované album). Všechna nastavení potvrdíme klepnutím na Uložit, tím dokončíme operaci a nahrané fotky včetně vytvořeného alba se stanou součástí vašeho účtu na Zoneramě.

Nyní přejdeme do prostředí aplikace Zoner Photo Studio 14 a podíváme se na Zoneramu z tohoto úhlu pohledu. Skutečně až v tuto chvíli poznáme výhody, které v sobě skrývá Zonerama a proč vlastně volit právě tuto webovou fotogalerie. Jedním slovem – jednoduchost. V programu se proklikám prostřednictvím položky Publikovat v horním menu k položce Zonerama.

Rázem se v dolní části obrazovky objeví nové okno se Zoneramou. Přihlásíme se ke službě pomocí mailu a hesla. Nyní vidíme všechna nahraná alba včetně miniatur. Z lokálního počítače (představený horní polovinou obrazovky) intuitivně přesuneme obrázky pomocí myši do Zoneramy (představená dolní polovinou obrazovky).

A právě poslední-jediný uvedený důvod, proč volit Zoneramu jako úložiště fotek pro zálohu či na ukázku přátelům například fotografií z dovolené, je triviální a rychlé ovládání, kdy pomocí Zoner Photo Studia 14 stáhnu z fotoaparátu do počítače fotky (případně je ještě upravím) a okamžitě je snadno přesunu do Zoneramy bez použití nástrojů třetích stran.

Pakliže jste však náruživý fotograf, jenž své snímky pořizuje do formátu RAW, tato galerie pro vás rozhodně vhodná není z prostého důvodu, který jsem uvedl výše. Obrázky ve vysokém rozlišení se automaticky komprimují a tím pádem ztrácí na kvalitě.

One Response to Zonerama: internetové úložiště fotek v rámci Zoner Photo Studio 14

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *